Ознака: движење

Глоби за 13 лица во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе девет предлози за издавање казнени налози против 13 лица што го сториле кривичното дело непостапување според здравствените прописи...

Чулев апелира да се почитуваат мерките за ограничување на движењето

Оваа година два големи и значајни христијански празници ги одбележуваме во поинакви околности соочени со голем, знаечаен и сериозен предизвик, вели министерот за внатрешни...

Г. Димитров: „Македонското движење има многу непријатели, но најлошиот е бугарскиот...

Наместо одговор на прокл.....от, син на писателот што ги напиша стиховите на македонската химна „Денес над Македонија“, кој тврди дека Македонците и Бугарите се...

Европските земји почнаа да ги олабавуваат мерките против пандемијата

Неколку европски земји почнаа да ги олабавуваат мерките кои беа донесени поради пандемијата на коронавирус во светот, отварајќи дел од продавниците и службите кои...

Забрана за движење низ целата земја од попладнево од 16 часот,...

Движењето на граѓаните ќе биде ограничено, за време на продолжениот продолжен викенд. Согласно одлуката што Владата ја донесе на седница, од денеска во 16 часот,...

Oбвинителството побара парични казни за 22 скопјани кои шетале за време...

Скопското обвинителство денеска поднесе казнени налози против 22 лица поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. - Обвинетите, во одделни кривично-правни настани, не ја...

Граѓаните може да патуваат за Велигден, но да стигнат пред да...

Патувањата за Велигден не се забранети, граѓаните на посакуваната дестинација треба да стигнат до петок во 16 часот. Сите граѓани кои во пресрет на велигденските...

За Велигден карантин од петок до вторник, од четврток забрането движењето...

На денешната владина седница донедена е одлука за ограничувања на движењето за период којшто ни претстои, вклучително и велигденските празници. За време на викендот, вклучително...

Лицата со попреченост не треба да вадат дозвола за движење, но...

Викендов важи 61-часовна забрана за движење, но лицата со попреченост можат во сабота и недела од 11.00 до 13.00 часот да бидат надвор, со...

Посебен режим на движење за лицата со попреченост и земјоделците за...

Владата вчера на седница дозволи посебен режим на движење за лицата со попреченост. За нив нема да важи забраната за движење во периодот од...