Ознака: движење

Заев: Порта Македонија не го попречува сообраќајот

Премиерот Зоран Заев со мислењето испратено до Општина Центар не барал уривање на Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза туку почитување на мислењето...

Швајцарците одлучуваат дали ќе го раскинат договорт за слободно движење со...

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен тест за ставовите кон...

Русија сака да предводи ново движење на неврзаните

Путин им предложи на Европејците и на најголемите сили од јужната хемисфера да избегнат какво било мешање во евентуална американско-кинеска студена војна АМЕРИКАНСКО ТОЛКУВАЊЕ НА...

Се запали возило во движење во Скопје, нема повредени

Синоќа во 22.47 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул. Борис Трајковски настанал пожар во патничко возило „фолксваген пасат“, кое било во...

Сплетките на некогашниот стратег на Трамп и на десничарската револуција доведоа...

Поранешниот стратег на американскиот претседател Доналд Трамп и идеолог на алтернативната десница во САД, Стив Банон, кој своевремено планираше да создаде паневропско популистичко движење...

Глоби за 13 лица во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе девет предлози за издавање казнени налози против 13 лица што го сториле кривичното дело непостапување според здравствените прописи...

Чулев апелира да се почитуваат мерките за ограничување на движењето

Оваа година два големи и значајни христијански празници ги одбележуваме во поинакви околности соочени со голем, знаечаен и сериозен предизвик, вели министерот за внатрешни...

Г. Димитров: „Македонското движење има многу непријатели, но најлошиот е бугарскиот...

Наместо одговор на прокл.....от, син на писателот што ги напиша стиховите на македонската химна „Денес над Македонија“, кој тврди дека Македонците и Бугарите се...

Европските земји почнаа да ги олабавуваат мерките против пандемијата

Неколку европски земји почнаа да ги олабавуваат мерките кои беа донесени поради пандемијата на коронавирус во светот, отварајќи дел од продавниците и службите кои...

Забрана за движење низ целата земја од попладнево од 16 часот,...

Движењето на граѓаните ќе биде ограничено, за време на продолжениот продолжен викенд. Согласно одлуката што Владата ја донесе на седница, од денеска во 16 часот,...