10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 10:46

Ознака: дачиќ

Дачиќ: Дијалогот со Приштина е во кома

Европа очигледно не успеала да издејствува спроведување на бриселскиот договор, изјави министерот за надворешнни работи на Србија, Ивица Дачиќ. Дачиќ пред новинарите во Белград рече...

Борисов го налути Дачиќ: Бојко, да ти кажам една работа

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, му порача на бугарскиот премиер Бојко Борисов да го почитува ставот на ЕУ за независноста на Косово. Изјавата...

Вербална пресметка меѓу Дачиќ и косовската делегација на Советот за безбедност...

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, по завршување на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, имал жестока вербална пресметка со делегацијата...

Дачиќ ѝ одговори на амбасадата на САД: Не го навредив Бенџамин...

Амбасадата на САД вчера го осуди учеството на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, во интернет предизвик, според кој, на банкнота од 100...

Дачиќ: Невозможна мисија е да го признаеме Косово

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави дека не постои дијалог со Косово. -Тие не зборуваат за дијалог, а дијалогот за нив е ние...

Дачиќ: Кога се распаѓаше СФРЈ, ЕУ се однесуваше како „филозофите од...

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ на денешното отворање на конференцијата „Безбедносни предизвици на Балканот“, што се одржува во Темишвар, говорејќи...

Србија ќе испрати протест до ОН за присуството на косовска делегација

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека ќе испрати протест до ОН поради присуство на членови на приштинската делегација во зградата...

Дачиќ: Би било политичко самоубиство да ги расипаме односите со Русија

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека фактот што Србија гради добри односи со САД не значи и дека ќе ги расипе...

Дачиќ: Разграничувањето е една од идеите, други и нема

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека се бара решение за косовското прашање и оти разграничувањето со Албанците е само една идеја,...

Дачиќ: Рано е да се зборува дали и кога ќе постигнеме...

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, во Виена денеска изјави дека е премногу рано да се каже дали воопшто ќе се постигне...