Ознака: датум

Путин го одреди датумот на одржување на парадата по повод Денот...

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе одлука на 24 јуни да се одржи воена парада, која традиционално се одржува во Москва на 9 мај за...

Секој со свој датум за избори

Вчерашната, втора лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски, на тема датум за предвремени парламентарни избори, по речиси четиричасовно заседавање не донесе заемно усогласен став...

Мицкоски: Предложивме три датуми за избори за кои се консултиравме со...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по средбата со лидерите на политичките партии кај претседателот Пендаровски, кажа дека предложил три датуми за избори, и тоа,...

За Ахмeти најважен е консензусот за датум, Касами смета дека избори...

За лидерот на ДУИ, Али Ахмети, важно е да се има консензус од сите политички партии за одредување на датумот за претстојните избори, а...

Села и Гаши: Нема согласност за датум за избори

Лидерите на Алијанса за Албанците, Зијадин Села и на Алтернатива, Африм Гаши, посочија дека нема договор на лидерската средба бидејќи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не...

Менувам душа за фуснота и датум

Признавам! Јас сум стока товарена од вмровци и носена на гласање. Поддржувач на режим и диктатура. Платеник и мегафон на Груевски. Режимот ми даде...

И датумот за ЕУ во сенка на пандемијата

Актуелното справување со ситуацијата, предизвикана од пандемијата на коронавирусот, сериозно ја става на тест самата матрица на европската обединетост. Во таквите актуелни услови во...

Захариева и Палмер притискаат за датум за преговори со ЕУ за...

Европската Унија мора да покаже поголема ангажираност во земјите од Западен Балкан, за да ја стимулира нивната евроатлантска интеграција, порачаа бугарската вицепремиерка и министерка...

До датумот заедно, потоа секоја земја одделно

Воздржаноста во изјавите на германската канцеларка предупредува на внимателност за големината на очекувањата, но поттикнува и на барање на значењето на зборовите за „следење...

Власта лицитира со датумот на избори, опозицијата со бојкотот

Лицитирањето со датумот за парламентарните избори е дел од политичката игра меѓу партиите од власта и опозицијата за исполнувањето на условите за спроведување фер...