Ознака: датум

Османи: По 15 години чекање, оваа година Македонија го очекува датумот...

по 15 години статус на земја кандидат, оваа година Македонија го очекува датумот за преговори, истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, на...

Османи: Македонија во 2019 година ќе ги почне преговорите за членство...

Наредната 2019-та ќе биде годината кога Македонија ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ, истакна вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи на денешната средба...

Манчевски: Без датум за преговори со ЕУ, нема покачување на платите...

Ако Македонија не испорача резултати за да добие датум за преговори со ЕУ во јуни, а клучен дел за тоа е реформата во јавната...

Датум без датум

И не само Владата туку многумина во Македонија очекуваа дека решавањето на билатералните спорови, договорот за добрососедство со Бугарија и договорот со Грција, ќе...

Хан: ЕК веднаш ги почнува подготовките за скринингот

Европската комисија(ЕК) веднаш ги почнува подготовките за скрининг процесот за Македонија и Албанија кои добија условен датум за почнување на преговорите во средината на...

Фаворит е оној што ќе си ја заврши зададената домашна задача

Франција е единствената земја што се противи на Македонија месецов да ѝ се одреди датум за почеток на преговорите. Во обид да се убеди...

Кнајсл: Преговори со Македонија и Албанија се логичен чекор, а не...

Австриската министерка за надворешни работи Карин Кнајсл одговарајќи на новинарско прашање за отворањето преговори со Македонија и Албанија, порача дека земјите ги исполниле задачите...

Могерини: Членките на ЕУ да отворат преговори со Македонија

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт...

Холандија се согласи Македонија да добие датум за почеток на преговорите...

Холандскиот парламент даде зелено светло за отворање на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ, јави албанската телевизија Топ Ченел. Според истиот извор, холандските пратеници...

Франција не попушта, се противи Македонија да добие датум за преговори...

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму...