Ознака: датум за преговори

Груби-Хребичкова: Испорачавме сѐ за датум во март

Претседателот на  Комисијата за европски прашања на Собранието Артан Груби, имаше средба со Јањина Хребичкова, специјален пратеник за Западен Балкан  во Министерството за надворешни работи на Република Чешка. Груби,...

Заев: Мицотакис ќе се бори нашата земја конечно да го добие...

На самитот во Солун, премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев изјави дека добил позитивен одговор од Мицотакис...

Лидерска средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски откако земјата не доби...

СДСМ: Ќе работиме двојно повеќе за европските вредности, стандарди и реформи

Европската унија направи историска грешка и тоа беше порака на највисоките претставници на ЕУ. Таквата неправда нема да го поколеба општеството, државата, институциите. Напротив,...

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денес нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на ЕУ, рече новоименуваната претседателка...

Политичкиот хаос ја оддалечи Албанија од Европа

Хаотичната политичка ситуација, со уличните протести и неизвесноста околу одржувањето на локалните избори ги намали шансите на Албанија за приклучување на Европската Унија (ЕУ)...

Ако Македонија не биде наградена, Балканот нема на што да се...

Славеничката атмосфера во Македонија стивнува додека Европската Унија погази уште еден ветување за челнство. Одолговлекувањето на Унијата носи ризик од сериозни последици за запаливиот...

Богатиот додворувач на Балканот ја користи укажаната прилика

Одлуката на Европската унија да го одложи доделувањето на датумот за преговори за Македонија и за Албанија не можеше да дојде во полош момент,...

Пендаровски: Почетокот на преговори до крајот на годинава претставува план Б

Претседателот Стево Пендаровски нагласи дека почеток на преговорите за ЕУ до крајот на годинава претставува план Б за Македонија во, интервју за интернет-изданието на...

Европската политика на ограничување на Балканот е опасна илузија

Европската унија (ЕУ) веројатно има сопствени причини за поддржување на Западен Балкан, но всушност, практикува политика што е во согласност со постапките на Брисел...