Ознака: Дарио Ивановски

Ивановски постави нов државен рекорд на 5.000 метри

АТЛЕТИКА - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО Тој ја истрча делницата за 14:02,32 минути, со што го собори рекордот на Стевче Георгиевски (14:06,52) од 1982 година Дарио Ивановски продолжи...

Ивановски рекордерски на 3.000 метри

АТЛЕТИКА Дарио Ивановски постави нов македонски рекорд на 3.000 метри на екипното Европско првенство (ЕП) во атлетика, Трета лига, што се одржа во Лимасол, на...

Пандемијата прекина врвни подготовки на Ивановски во Кенија

АТЛЕТИКА Првпат во мојата спортска кариера се соочив со ваква чудна ситуација, и тоа токму во моментите кога планирав да реализирам подготовки на врвно и...

Државни рекорди на Ивановски и на Поп Арсова на „Скопје трча...

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски е годинашниот победник на уличната трка „Скопје трча 10 км“ во организација на Сојузот на спортови на Скопје, во соработка...

Дарио Ивановски и Теодора Симовиќ најбрзи на „Скопје трча 10 километри“

Околу 2.000 тркачи учествуваа на третата трка „Скопје трча 10 километри“ што се одржа денеска со старт пред фонтаната „Лотус“ во Градскиот парк. Во машката...

Ивановски на ЕП трча и по рекорд на 3.000 метри

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски, единствениот претставник на 35. Европско првенство (ЕП) во сала во Глазгов (од денеска до недела), ќе настапи на денешната...

„Скопје трча 10 км“ – уште еден спортски празник

Бројот на учесниците беше двојно поголем од минатата година и 1.600 луѓе го исполнија Скопје со многу позитивна енергија Дарио Ивановски и Адријана Поп Арсова беа...

Ивановски не се снајде во тактичката трка на 1.500 метри

Во квалификациите тој забележа време од 3:57,52 минути, многу послабо од неговиот личен рекорд (3:47,13) На Европското првенство (ЕП) во атлетика во Берлин вчера напладне...

Во Берлин почнува ЕП во атлетика

Македонија ќе ја претставуваат Дрита Ислами (400 метри со пречки) и Дарио Ивановски (1.500 метри) Младите македонските атлетичари Дрита Ислами (22) и Дарио Ивановски (21)...

Дарио Ивановски победник во полумаратонската трка, а Богдан Цветковски на пет...

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски е победник во полумаратонската трка на Виз Ер Скопскиот маратон со резултат од 1 час, 9 минути и 10 секунди.  Атанас Анчевски заврши...