26.9 C
Skopje
17.7.2019 - 19:18

Ознака: Данска

Македонија со 29 каратисти на силното младинско ЕП

Викендов на ЕП за кадети, јуниори и за постари јуниори во Данска ќе се натпреваруваат 1.092 каратисти од 51 држава Македонија со вкупно 29 каратисти...

Златен хет-трик на Данска

Со освојувањето на титулата светски првак во ракомет, Данска стана една од четирите селекции, заедно со Франција, Германија и со Русија, што има златни...

Се играше брзо, а со „шест на шест“ и многу поатрактивно...

ОД СТРУЧЕН АГОЛ Во досегашниот тек на Светското првенство во Германија и во Данска гледавме квалитетни и неизвесни мечеви, кои, сепак, не донесоа многу новини...

Исланд, Франција и Норвешка демонстрираа младост за трофејна иднина

СП 2019 не донесе некоја новина кога станува збор за играта, но затоа видовме плејада млади таленти, а селекциите на Исланд, Франција и на...

Потполна доминација на Данците до светското злато

Данска го освои Светското првенство (СП) во ракомет на импресивен начин, совладувајќи ја убедливо Норвешка на домашен терен со 31-22, во финалето одиграно попладнево...

Данска се пласираше во финалето на СП во ракомет

Ракометната репрезентација на Данска е првиот финалист на Светското првенство, откако вечерва убедливо ја совлада Франција со 38-30 (21-15). Данска од првото полувреме ја презеде...

Ракометна навика

За сѐ да биде вака навидум лесно, клучно во оваа спортска приказна е зборот континуитет. Убаво звучи тоа што во почетокот на секоја година...

СП ракомет: Данска го прегази Чиле

Ракометарите на Данска со убедлива победа 39-16(22-4) против Чиле во групата Ц во Копенхаген го започнаа настапот на Светското првенство, во кое се кодомаќини...

Шестмина загинати во железничка несреќа во Данска

Во железничка несреќа што се случи на мост во Данска загинаа шест луѓе, изјави претставник на Данската државна железница (ДСБ). Несреќата се случи кога патнички...

Данска ќе ги испраќа несаканите мигранти на ненаселен остров

Данска планира мигрантите со полициско досие да ги испрати на ненаселен остров, каде едни ќе чекаат на депортација, а други ќе останат на неодредено...