13 C
Skopje
17.2.2019 - 17:40

Ознака: Данска

Данска ќе ги испраќа несаканите мигранти на ненаселен остров

Данска планира мигрантите со полициско досие да ги испрати на ненаселен остров, каде едни ќе чекаат на депортација, а други ќе останат на неодредено...

За Данска ИД е одговорна за убиството на двете туристки во...

Данската разузнавачка служба денеска соопшти дека терористичката организација „Исламска држава“ можеби е одговорна за убиството на двете скандинавски туристики во Мароко. Телата на двете жени...

Данска ќе испраќа мигранти на ненаселен остров

Данска има намера мигрантите со полициско досие да ги испрати на ненаселен остров каде што ќе ја чекаат депортацијата, а другите ќе останат на...

Австрија и Данска бараат отворање кампови за бегалци во Албанија

Австрија и Данска инсистистираат на спроведување на нивниот план за изградба на центри за сместување на емигранти, во трети земји кои не се членки...

Данска ќе гради остров до Копенхаген вреден 3,1 милијарди долари

Данска ќе гради нов остров блиску пристаништето во Копенхаген за да го реши проблемот со пренаселеноста, најави денеска данскиот премиер Ларс Локе Расмунсен. Островот би...

Австрија и Данска со заеднички план за мигрантскиот проблем во ЕУ

Постојано населување на мигрантите во Европската унија треба да им се овозможи дури откако ЕУ ќе го промени својот пристап кон мигрантскиот проблем, се...

Данска од 2030 година забранува продажба на бензинци и дизел возила

Данска предложи забрана на продажбата на нови автомобили со бензински и дизел мотори од 2030 година и хибридите од 2035 година. Со тоа, данските власти...

Во Данска уапсени две лица кои купувале дронови за ИД

Данската полиција денеска уапси две лица под сомнение дека купувале дронови за Исламска држава во Сирија и во Ирак. По апсењето, припадници на полицијата и...

Eкспериментален и ограничен систем ВАР во ракометот

Данската ракометна федерација сезонава отиде чекор напред во однос на другите и во натпреварите од домашниот шампионат воведе видеотехнологија како помош за судиите. Станува...

За Данска играа продавач, студент, интернет-ѕвезда…

За фудбалската репрезентација на Данска, која загуби со 0-3 на гостувањето кај Словачка, во тест-натпревар, во средата, играа продавач, студент и интернет-ѕвезда во т.н....