19.3 C
Skopje
19.7.2019 - 23:05

Ознака: Данска

Кадетите во Струга почнаа со подготовки за СП

Македонија на СП во август во Скопје ќе игра во група со Данска, Бахреин, Јапонија, Аргентина и со Нигерија Македонската машката кадетска репрезентација ја почна...

Данска двоен првак во ракомет на песок

Македонските репрезентации во ракомет на песок, со две победи и осум порази, го завршија настапот на Европското првенство што викендов заврши во Старе Јаболки...

Данска формира нова влада

Лидерката на данската Социјално демократска партија, Мете Фредериксен соопшти дека нејзината партија се согласила со левичарските сојузници да формира нова влада, пренесе „Ројтерс“. Блокот од...

Парламентарни избори во Данска – социјалдемократите наjсилна партија

Данска на парламентарните избори кои треба да се одржат денеска би можела да сврти лево, доколку коалицијата на централно десничарскиот премиер Ларс Локеа Расмусен...

Пристигна „Кариран нинџа“ – најгледаниот детски филм во Данска

Од вчера во сите кина низ Македонија почна да се прикажува најгледаниот детски филм во Данска, „Кариран нинџа“, кој во нашите кина е синхронизиран...

Провокација со верската книга предизвика немири во Данска

Данската полиција приведе 23 лица поради насилство, откако ултрадесничарски провокатор фрли копија од Куранот во воздух во мигрантски кварт во Копенхаген. Полицијата во Копенхаген соопшти...

Данска го ратификува Протоколот за пристапување кон НАТО

Данскиот Парламент денеска без дебата и во присуство на шефот на данската дипломатија Андерс Самуелсен го ратификуваше Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија...

Напаѓачот од Утрехт уапсен во Данска

Данската полиција соопшти дека е уапсен осомничениот напаѓач од Утрехт. Претходно, турската новинска агенција Анадолија објави дека осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш, пукал...

Данска ќе гради девет вештачки острови

Данската Влада го објави својот мегаломански план за изградба на девет вештачки острови на територијата на Копенхаген, кои треба да генерираат обновлива енергија. Изградбата на...

Две злата за македонските каратисти на ЕП во Данска

Историски ден за македонското карате и македонскиот спорт. Петар Спасеновски и Доан Османи денеска станаа европски шампиони во У21, на континенталниот шампионат во карате...