38.8 C
Skopje
2.8.2021 - 19:01

Ознака: Данска

Данска им нуди трета доза на вакцинираните со различни вакцини

Во Данска на луѓето кои примиле две различни вакцини, ќе им се понуди трета доза за да им се даде статус на вакцинирани лица...

Данска е најбогата земја во Европа

Данска е најбогатата европска земја според просечното богатство на нејзините граѓани. Последните податоци од данската центарална банка покажуваат дека семејствата во Данска имаат најголеми...

Данска ни донира 250.000 дози од „Астра зенека“

Данската Влада намени еден милион дози вакцини (по 250.000 дози) како донација за Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и за Македонија. Во моменталната епидемиолошка ситуација,...

Данска ефикасна како на ЕП 1984

Данците, кои ги победија Велшаните со 4-0, станаа и првата репрезентација во историјата на ЕП што на два меча по ред постигнува по четири...

Засега е најважно дека Ериксен успешно закрепнува

СЛУЧАЈОТ „ЕРИКСЕН“ ПОТТИКНА ЛАВИНА РЕАКЦИИ И ОТВОРИ МНОГУ ПРАШАЊА Ериксен од болницата во Копенхаген разговарал со колегите преку видеоврска, за што неговите соиграчи велат дека...

„Данска изгуби. Но победи животот“

ФУДБАЛ На ме­чот Дан­ска - Фин­ска (0-1) пред кра­јот на пр­во­то по­лу­вре­ме ко­ла­би­ра Кри­сти­јан Ери­ксен и мо­ра­ше да би­де пре­не­сен во бол­ни­ца. „Со­стој­ба­та на Кри­сти­јан...

Би-би-си се извини поради потресните сцени од борбата за живот на...

Британскиот сервис Би-Би-Си им се извини на гледачите што ја гледале потресната сцена од борбата за животот на Кристијан Ериксен за време на преносот...

Европската комесарка се најде во центарот на неразјаснетата шпионска мистерија

Eвропската комесарка за конкуренција Маргрет Вестагер се соочува со незгодни прашања во врска со шпионскиот скандал кој се случуваше додека беше на политичка функција...

Чешка се понуди да ги купи вакцините на „Астразенека“ од кои...

Чешка се понуди да ги откупи од Данска останатите дози од вакцината „Астразенека“, откако тие одлучија целосно да ја прекинат употребата на оваа вакцина. -...

Данска воведе „ковид-пасоши“ за внатрешна употреба

Oд денеска Данска почнува со користење на „ковид-пасоши“ за внатрешна употреба. Целта, како што се наведува, е да им се помогне на несуштинските компании повторно...