6.3 C
Skopje
19.10.2020 - 23:38

Ознака: даноци

Фондот за иновации објави повик за дигитално плаќање даноци во пет...

До крајот на годинава на жителите на Куманово, Прилеп, Боговиње, Центар Жупа и Свети Николе ќе им биде овозможено давачките кон општината да ги...

Разоткриен лажниот сјај на успехот на Трамп

Дали извештајот за даноците во „Њујорк тајмс“ ќе го потоне Доналд Трамп? Информациите за неплаќањето данок го разоткри Трамп како измамник, покрена сериозни прашања...

Кој е (по)виновен за климатските промени

Побогатите луѓе и нации се многу повиновни за светските климатски кризи од посиромашните, покажува едно истражување во кое се опфатени 86 земји Истражување Најбогатите десет отсто...

„Свиркачот“ бара дел од стоте милијарди собрани за второто доаѓање на...

Американската Црква на Исус Христос на светците од последните денови, попозната како мормонска црква, го бранеше начинот на кој ги користи и инвестира донациите...

Британското пиво го исчекува брегзит

Британското пиво се наоѓа во состојба на неизвесност поради брегзит. Баровите и пиварниците го очекуваат брегзит и последиците што ќе ги донесе напуштањето на...

Oфшор-компаниите во Европа и во светот

Офшор-компаниите не се нелегални или непроѕирни, како што понекогаш се добива впечаток во одредени написи, повеќето офшор-фирми имаат вистинска економска активност или се специјално...

Франција ќе ги оданочува дигиталните компании без оглед на одлуката на...

Франција од следната година ќе ги оданочува дигиталните компании дури и ако земјите од Европската унија(ЕУ) не постигнат договор за воведување на таков данок...

Масовен одзив за електронска пресметка на даноците

Со поедноставување на процедурите за пријавување и за пресметување персонален данок, исплатувачите на приход, пред исплатата на приходот, задолжително поднесуваат електронска пресметка на приходот...

Макрон предложи ревизија на даночните стапки на горивата на секои три...

Францускиот претседател Емануел Макрон во обид да го намали притисокот од страна на демонстрантите, кои се незадоволни поради високите цени на горивата, предложи метод...

Регионалните лидери го повикаа Макрон да го одложи новиот данок на...

Лидерите на 12 од 13-те региони на Франција денеска го повикаа францускиот претседател Емануел Макрон да ги одложи планираните даноци за горивата, кои предизвикаа...