-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 8:54

Ознака: данок

Трамп ќе ги збогатува најбогатите Американци?

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува за спроведување на план што ќе овозможи даночно олеснување од 100 милијарди долари за најбогатите луѓе во САД, пренесува...

Унгарија воведува специјален имиграциски данок за хуманитарците

Унгарското Министерство за финансии соопшти денеска дека хуманитарните групи, што ја поддржуваат имиграцијата мора да платат посебен данок од 25 отсто. Министерството објасни дека „специјалниот...

Нов Зеланд воведува данок за странски туристи

Владата на Нов Зеланд планира да воведе данок за повеќето странски туристи, со цел да ја намали оптовареноста на туристичкиот сектор кој е во...

Вработен во обложувалница во Кочани „затаил“ околу милион денари дневен промет

Во полицијата е пријавено кривично дело „затајување“ извршено од вработен во спортска обложувалница во Кочани. Според пријавата, на 4-ти месецов работникот во обложувалницата паричните средства...

Неброени давачки го оптоваруваат стопанството

Во согласност со анализите и истражувањата од спроведената анкета потврдено е веќе претходно изнесеното, односно од година на година значително расте оптоварувањето на компаниите...

Роналдо мора да плати казна 20 милиони евра, во спротивно му...

Напаѓачот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо е блиску до склучување договор со даночните власти во Шпанија за плаќање на одредена сума по што би...

Град Скопје воведува приемни денови за даночни прашања

Град Скопје соопшти дека во бараката број 15 (даночни одделенија) почнувајќи од 7 мај (понеделник) се воведуваат два приемни дена (вторник и петок) во...

Прогресивниот данок би ја поттикнал сивата економија

Македонија сѐ уште не ги исцрпила позитивните ефекти на рамниот данок, кој, пак, дејствува мотивирачки врз странските инвеститори, што значи дека сѐ уште е...

Прогресивна папазјанија (2)

Не е спорно дека во земјата има голема социјална нееднаквост и дека се потребни мерки за социјална правда. Дали првиот чекор за праведност е...

Цените за престој повисоки поради нов данок

Од половина евро до четири евра, во зависност од видот на сместувањето, ќе бидат повисоки цените во Грција во изнајмените апартмани и хотелите, поради...