5.8 C
Skopje
19.1.2022 - 15:52

Ознака: данок

Загадувањето на воздухот ќе се решава со данок на јаглерод

Светскиот економски форум и „Прајсвотерхаус куперс“ објавија пресметки што покажуваат дека формирањето на меѓународната цена за јаглеродните емисии може да ги намали глобалните стакленички...

УЕФА сака да воведе данок на луксуз и ограничување на платите

УЕФА планира новите правила да се фокусираат на највисокото ниво на трошење за плати и за трансфери УЕФА ќе ги ревидира правилата за финансискиот ферплеј...

Вработена во Општина Радовиш правела лажни фактури за данок на имот

Вработена во Општина Радовиш изготвувала лажни фактури на име на нејзиниот брат за наводно плаќање данок. Со тоа, тој девет години избегнал да плати...

Американските милионери бараат поголеми даноци за супербогатите

Во Њујорк и во Вашингтон се оддржа необичен протест во кој учествуваа луѓе кои заработуваат повеќе од еден милион долари годишно и имаат богатство...

Бајден сака да го зголеми данокот за најбогатите Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, сака да го зголеми данокот на доход за најбогатите Американци, потврди Белата куќа. - Тоа зголемување на данокот е дел од...

Кои се американските гиганти што не плаќаат данок

Педесет и пет најголеми американски корпорации, вклучувајќи ги и „Најки“ и „Федекс“, не платиле данок на доход за повеќе од 40 милијарди долари профит...

Голем број скопјани не ги добиле решенијата за данок на имот

Доколку на граѓаните не им пристигнало решението за данок на имот, тоа секако не значи дека тие не треба да ја намират нивната обврска...

За недвижниот имот што не се користи ќе се плаќа трипати...

На денешната владина седница беше разгледан и усвоен предлогот за изменување и дополнување на Законот за даноците на имот со кој ќе биде обезбедено...

Маск богато ќе го наплати „раскинот“ со Калифорнија

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, откри дека „ѝ раскинал“ на Калифорнија, и сега живее во Тексас, каде што планира да се посвети повеќе...

Град Скопје почна со присилна наплата на данокот на имот и...

Град Скопје ги потсетува сите граѓани дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот во тек е постапката...