Ознака: Данил Медведев

Медведев е прв рекет во светот

ТЕНИС - СМЕНА НА АТП-ВРВОТ Досега неприкосновениот Ѓоковиќ падна на третото место, но постави рекорд и за цели 63 недели го надмина некогашниот резултат на...

Рафаел Надал триумфираше на Австралија опен и стигна до рекордна 21...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал стигна до рекордна 21-ва Грен слем титула во кариерат, а откако по пет часовна борба триумфираше во дуелот со Русинот...

Медвдев казнет пред финалето со Надал

Организаторите на Австралија опен го казнија рускиот тенисер Данил Медведев, поради жолчната расправија со судијата, во текот на полу-финалниот меч со Стефанос Циципас. Медведев, во...

Данил Медведев на чекор до историја на Австралија опен

Доколку ја освои титулата во Мелбурн, рускиот тенисер Данил Медведев би можел да испише нови страници во тениската историја, до кои досега не стигнале...

По две кола на Австралија опен испаднаа 22 носители

Сензационалната победничка на САД Опен, Британката Ема Радукану и се Енди Мареј елиминирани во второто коло на првиот гранслем-турнир сезонава Австралија опен. На патот...

Медведев го сопре походот на Ѓоковиќ

Данил Медведев го спречи најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ да стигне до рекордниот 21-ви гранслем-трофеј, совладувајќи го убедливо во финалето на САД опен со...

Ѓоковиќ останува неприкосновен владетел на Австралија опен

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, по деветти пат го освои гранслем-турнирот Австралија опен, откако убедливо триумфираше над Данил Медведев со 7-5, 6-2 и 6-2...

Медведев ќе се бори за трофејот на завршниот мастерс

Рускиот тенисер Данил Медведев е вториот финалист на завршниот мастерс во Лондон откако вечерва го победи Рафаел Надал со 3-6, 7-6 и 6-3 по...

Триумф на Надал во една од најемотивните ноќи во неговата кариера

Надал слави со 19-от гранслем-трофеј откако го совлада Медведев во пет сета, во едно од највозбудливите финалиња на САД опен, кое се одолжи на...

Епско финале во Њујорк, Надал ја освои титулата

Рафаел Надал ја освои титулата на Ју-Ес опен. Во спектакуларното финале кое траеше четири часа и 54 минути, Шпанецот го совлада во пет сета...