30.4 C
Skopje
23.8.2019 - 12:18

Ознака: Данило Брестовац

Египет и Португалија најавуваат прекројување на светската ракометна мапа

Овие две репрезентации во блиска иднина ќе бидат меѓу водечките во светски рамки, откако обезбедија пласман во завршниците на СП, во кадетска и во...

Серафимов: Португалија ја казни нашата недисциплинирана игра

Македонските ракометари синоќа разигруваа за пласман од 9-та до 16-та позиција, каде што за противник повторно ја имаа Аргентина, од која во фазата по...

Брестовац: Според играта далеку сме од нивото потребно за успех

Единствени светли точки во македонскиот состав се голманот Марко Кизиќ (40 одбрани), капитенот Мартин Серафимов, кој е втор стрелец со 37 гола, а прв...

Шведска со најдобар напад, Хрватска со најцврста одбрана

Од синоќешниот исход на мечот Македонија - Јапонија ќе зависи противникот на избраниците на селекторот Данило Брестовац во утрешното осминафинале на СП во ракомет...

Совладана Нигерија, Костески водечки стрелец

Во дуелот со Нигерија, Костески постигна 13 гола и со вкупно 19 реализации (шест од мечот со Аргентина) е прв на листата на стрелците...

Брестовац: Mора да се издигнеме и да продолжиме понатаму

Еден џокер потрошивме, а имаме уште четири натпревари во нашата група, смета селекторот Данило Брестовац, по неочекуваниот пораз (20-23) на македонските кадети од Аргентина...

Аргентина ја изненади Македонија

Македонската машка кадетска ракометна репрезентација со пораз го започна настапот на Светското првенство за ракометари до 19 години што се одржува во нашата земја. Избраниците...

Во Маврово кадетите ја коват тактиката за СП

Презадоволен сум од ангажираноста, енергијата и од мотивот со кој се одработуваат тренинзите. Се работи максимално посветено и ефикасно, што верувам дека ќе вроди...

Кадетите во Струга почнаа со подготовки за СП

Македонија на СП во август во Скопје ќе игра во група со Данска, Бахреин, Јапонија, Аргентина и со Нигерија Македонската машката кадетска репрезентација ја почна...

Кадетите в среда тргнуваат кон мундијалските височини

Подготовките за настап на СП во август во Скопје ќе се одвиваат во три фази, во Струга, Маврово и во Скопје, во пресрет на...