12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 11:13

Ознака: Даниел Грос

Колку ќе чини геополитичката моќ на ЕУ?

Поранешната германска министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, го презема кормилото на Европската комисија. Таа вети дека ќе раководи со „геополитичка“ Европска комисија,...

Повик за стратегиска автономија на Европа

Над една година, протекционистичката војна на американскиот претседател Доналд Трамп против Кина, и неговата поширока употреба на царините на увозот за да ги оствари...

Реалните штети од трговските војни на Трамп

Веќе одреден период трговските тензии меѓу САД и Кина се чини станаа „новата нормала“. Откако двете држави воведоа високи царини на значителен дел од...

За мажите, жените и за популизмот

Значително се намали стапката со која мигрантите пристигнуваа речиси секаде во Европа по големиот бран од 2015 година. Сепак, миграцијата продолжува да доминира во...