6 C
Skopje
15.11.2018 - 1:23

Ознака: Дамјан Манчевски

Манчевски ја отвори регионалната конференција за сајбер безбедност

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска се обрати на отворањето на регионалната конференција на тема „Сајбер безбедност: Соработка и размена на...

Без пристап до Интернет 15 отсто од домаќинствата

Петнаесет проценти од домаќинствата во Македонија се без пристап до Интернет, а ниту во следниве три години нема да имаат, бидејќи нема интерес од...

Манчевски: Човек со оружје постојано беше фокусиран со погледот кон Заев

 Сите 33 обвинети за случувањата на 27 април во Собранието на Република Македонија се присутни на денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје, на...

Манчевски, Ременски и Богоевски ќе сведочат за „27 април“

Судскиот процес за случувањата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година продолжува денеска со сослушување на сведоци предложени од обвинителството.   Како сведоци повикани...

Манчевски: Во јавниот сектор има 2.543 нови вработувања

Во јавниот сектор според последните бројки обезбедени од институциите има 2.543 нови вработувања, соопшти министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во врска...

Манчевски пак го повика програмскиот совет на МРТ да поднесе оставка

Министерот за информатичко опшество и администрација Дамјан Манчевски денеска повторно ги повика членовите на Програмскиот совет на МРТ да поднесат оставки. - Мене ми е...

Манчевски: Македонија е заложник на барање за амнестија и лични интереси

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска изјави дека сите реформи во Македонија, вклучувајќи ги и медиумските, се предмет на заложништво заради лични...

Манчевски: Формирање на нова регионална академија за кибер безбедност

Формирање на нова регионална академија за кибер безбедност со седиште во Скопје, предложи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, за време на...

Манчевски и Царовска: Приоритет ни се квалитетни јавни услуги достапни до...

Министрите за информатичко општество и администрација и за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски и Мила Царовска, на министерска конференција во Маракеш, Мароко, зборуваа...

Со отвореност на податоците до поголема транспарентност на институциите

Податоците од државните институции треба да бидат отворени и достапни до граѓаните со што ќе се зголеми транспаретноста, отчетноста и довербата во институциите. За да...