Ознака: Далмација

Земјотрес во БиХ, почувствуван и во Далмација

Земјотрес со јачина од 3,1 степен според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 08:09 часот во Босна и Херцеговина. Земјотресот бил со епицентар во близина...

Силно невреме и град во Далмација

Во раните попладневни часови дојде до невреме и град во делови на Далмација. Околу 13.30 часот, големо невреме со град го зафатил подрачјето на Каштел Штафилиќ и...

Силно невремe во Далмација

Невреме со силен ветер и дожд синоќа ги погоди сплитското подрачје и Далмација. Од силината на ветерот неколку дрвја биле откорнати, а од големите...

Серија пожари во Далмација

Реонот на Далмација минатата ноќ беше зафатен од силен и сув ветер, што доведе до избувнување на неколку пожари во близина на Сплит, Макарска,...

Далмација сака да стане како Калифорнија во производството на бадеми

Во Далмација се одвива масовно садење бадеми, а земјоделските експерти проценуваат дека Хрватска би можела да остварува поголеми приходи од извозот на овој јаткаст...