Ознака: давос

Меурот на Давос ќе ги проголта сите што сакаат да го...

Собирот во Швајцарија ќе ги обедини популистите, ќе им наметне еколошки политики на глобалистите и ќе стори сè во негова моќ за да го...

Грета и Трамп избегнаа соочување во Давос

  Шведската климатска активистка Грета Тунберг ја напушти просторијата за време на говорот на американскиот претседател Доналд Трамп во рамките на Светскиот економски форум во...

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

- Крајно време e Македонија да направи чекор напред на својот европски пат и отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ - порача министерот...

Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија. Грета...

Отворен Светскиот економски форум во Давос

Педесеттиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од Сао Паоло и солисти...

Климатските промени во фокусот на Светскиот економски форум во Давос

Годишниот Светски економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија, започнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се...

Вучиќ: Не верувам дека таксите лесно ќе се укинат

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес изрази резерва на сигналите од Приштина за евентуалното укинување на таксите од сто отсто на производите од Србија. Тој оцени...

Сорос од Давос: Не смее да дозволиме доминација на кинеските компании

Џорџ Сорос од Светскиот економски форум од Давос го посочи кинескиот претседател Кси Џипинг како „најопасен непријател“ на отворените општества и препорача итни мерки...

Брегзит и Венецуела клучни теми во Давос

Последиците од најновите случувања во Венецуела и неизвесноста околу излезот на Велика Британија од Европската унија ќе бидат клучни теми на денешната дискусија на...

Заев од Давос: Ги отвораме економските врати за нашата земја

Премиерот Зоран Заев денеска од Давос порача дека пред една година на Светскиот економски форум е отворена иднината за Македонија, откако тој и грчкиот...