19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 10:15

Ознака: давос

Светскиот економски форум во Давос одложен поради пандемијата

Светскиот економски форум, кој требаше да се одржи во Давос во јануари следната година, е одложен поради пандемијата на коронавирус и ќе се одржи...

Тешко дека милијардерите од Давос ќе ја решат кризата што ја...

Водечките светски политичари и бизнис-елитата неделава беа на Светскиот економски форум во Давос, каде што разговараа за климатската криза. Грета Тунберг и принцот Чарлс...

Грета: Лидерите во Давос ги занемарија сите барања на климатските активисти

Климатските барања се целосно игнорирани, гласи констатацијата на шведската тинејџерка Грета Тунберг, изнесена денека на Светскиот економски форум во Давос, на кој таа беше...

Сорос вложува милијарда долари во неговиот „најзначаен проект“ досега

Милијардерот Џорџ Сорос објави дека ќе донира една милијарда долари за финансирање на глобална мрежа на универзитети осмислена за промовирање на либералните вредности и...

Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени. Тој додаде дека се...

Руски шпиони уапсени во Давос?

Швајцарската полиција во август уапсила двајца руски разузнавачи во Давос, кои наводно планирале подготовки за шпионски активности за време на одржувањето на Светскиот економски...

Трамп против Грета во пресметката меѓу оптимистите и „пророците на апокалипсата“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нападна економските „песимисти“ и оние што креваат паника за животната средина, користејќи го неговиот говор на Светскиот економски форум...

Уапсени руски шпиони во Давос?

Швајцарската полиција во август уапсила двајца руски разузнавачи во Давос, под сомнение дека планирале подготовки за шпионски активности за време на Светскиот економски форум. Како...

Папата Франциск: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот...

Папата Франциск испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска да ги стават луѓето,...

Ноќевање на светскиот економски форум во Давос чини 2.700 евра

Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, и пристигнувањето на најмоќните луѓе во светот, придружувани од бројни делегации и уште поголем број медиуми, ги наполнија...