Ознака: Давид Сасоли

ЕУ бара начин како да му помогне на Запад Балкан да...

Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата ковид-19. Глобалните проблеми не можат да имаат национални решенија и, на многу начини, оваа...

Сасоли за почетокот на преговорите: Добри вести во тешки времиња

Одлуката на министрите за европски прашања за почеток на преговорите за членство со Албанија и Македонија, претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, ја оцени...

Европскиот парламент поради коронавирусот се сели од Стразбур во Брисел

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, донесе одлука да ја откаже пленарната седница во Стразбур закажана за следната недела и да ја одржи во...

Спасовски: Oстварени зацртаните планови за почеток на преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски ја заврши дводневната посета на Брисел каде што учествуваше на донаторската конференција „Заедно за Албанија“ и каде што оствари...

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, потребен е нов поттик...

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за проширувањето на ЕУ кон...

Сасоли: Не се работи за „не“ или историска грешка, туку за...

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска во македонското Собрание говорејќи за одлуката на Европскиот совет, рече дека таа не треба да се толкува...

Стапот го изедовме, морковите ни се сервираат во изобилство

Неизвесноста околу тоа што ќе следува по историското „не“ на Париз за Скопје, особено кога станува збор за спроведување на договорот од Преспа, ги...

Не откажувајте се од европската иднина

Денеска патувам во Северна Македонија и имам една молба, особено до младите луѓе од оваа држава. Не откажувајте се од европската иднина. Вие припаѓате...

Претседателот на Европскиот парламент во посета на Македонија

Новоизбраниот претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли денеска ќе престојува во посета на земјава. Тој ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со собранискиот...

Каква политика ќе водат новите европски челници кон Македонија

Каков ќе биде односот на новото раководство на Европската Унија во Брисел кон Македонија, по најавената посета на претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли...