Ознака: Даблин

Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата се судри со демонстрантите кои...

Овации и ласкави критики за Трпчески во Даблин и во Лондон

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески уште еднаш доби стоечки овации и се избори за ласкави критики по настапите во рамките на својата...

Врвниот светски издавач „Далки архив прес“ објави наши писатели

Редок настан на македонската книжевна и преведувачка сцена е неодамнешното излегување од печат на антологијата на македонскиот расказ со наслов „Современа македонска фикција“ во...

Од Даблин тргна „забавата низ цела Европа“

Во главниот град на Република Ирска беше влечена ждрепката за квалификациските групи за ЕП 2020, кое првпат ќе се игра во 12 града, во...

Во Даблин воведен режим за вода поради неовообичаена суша во Ирска

Ирските власти забранија наводнување тревници и градини во областа на Даблин поради необичната суша во земјата, која е позната по зеленилото. Ирската метеоролошка служба соопшти...