Ознака: Г7

Г7 нè поддржува за брз старт на преговорите со ЕУ, Софија...

Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г7) на средба во Германија изрази „силна поддршка“ за брзо отворање на преговорите за членство на земјава...

Членките на Г7 ја повикаа Кина да престане да ја поддржува...

Членките на Групата седум најразвиени земји (Г7) денеска ја повикаа Кина да не ѝ помага на Русија, а особено да не ги поткопува меѓународните...

Бајден смета дека Русија треба да биде исклучена од Г-20 како...

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Русија треба да биде исклучена од Групата 20 индустриски најразвиени земји и економии во светот поради нејзината воена...

Г7 предупредува дека воените злосторници во Украина „ќе бидат одговорни“

Извршителите на воени злосторства во Украина ќе бидат повикани на одговорност, предупредува Групата седум најиндустриски развиени земји, осудувајќи ги „недискриминирачките напади врз цивили“ од...

Лондон бара Г7 целосно да запре со користење гас и нафта...

Поради воениот конфликт меѓу Русија и Украина, Велика Британија се обидува целосно да ја исклучи Русија од СВИФТ системот и да ја запре употребата...

Финансиските лидери на Г7 се за „координирани санкции“ кон Русија

Финансиските лидери на Групата седум најразвиени економии на светот денеска оценија дека координираната примена на санкциите против Русија е „од витално значење за обезбедување...

Г-7 се согласиле за „разорни пакети санкции“ против Русија

Американскиот претседател Џо Бајден објави денеска дека групата Г-7 се согласила да воведе „разорни“ економски санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина. - Утрово...

Со цврсти заложби на ООН и Г7 до нова иднина за...

Неодамна лидерите на Г7 одржаа состанок за Авганистан, а од клучно значење за нив беше јасно да размислуваат за важните цели за Авганистан, за...

Меридијани

Велика Британија - Десетици демонстранти што се противат на рестрикциите воведени поради коронавирусот и вакцинацијата упаднаа во зграда во Лондон, каде што се наоѓаат...

САД нема да задржат војници во Авганистан по 31 август

Од Самитот на западните земји од Г7 беа упатени апели до талибанците. Соединетите Американски Држави дефинитивно го напуштаат Кабул во вторник, по истекувањето на...