4.2 C
Skopje
29.11.2020 - 23:11

Ознака: Г7

Американскиот Конгрес го усвои предлог-законот за спречување на Г8 со учество...

Претставничкиот дом на Конгресот на САД во средата усвои предлог-закон со цел да се спречи Русија да учествува на состаноците на Г7 и да...

Лавров: Г20 способна за решавање на глобалните економски проблеми наместо Г7

Носењето на состаноците од форматот Г20 на највисоко ниво ѝ даде на групата можност да го замени Г7 во решавањето на глобалните економски проблеми,...

Германија го одби предлогот на Трамп за враќање на Русија во...

Германија го отфрли предлогот на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го покани рускиот претседател, Владимир Путин, на состанокот на Г7. Русија беше исклучена од Г7...

Д10 да го замени Г7

Наместо група на седум индустриски најразвиени земји (Г7), потребна е нова група на десет демократски земји (Д10), сметаат западни експерти Откажаниот неодамнешен самит на Г7...

Путин го поддржува дијалогот на сите полиња по повикот на Трамп...

Рускиот претседател, Владимир Путин, го поддржува дијалогот на сите полиња, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја поканата на Вашингтон за Москва да...

Бизнис – инфо

Цените на нафтата на светските берзи паднаа за над 13 отсто Цените на нафтата на светските берзи минатата недела се намалија за повеќе од 13...

Болсонаро сепак ќе ја прифати помошта од Г7 за Амазонија

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, е отворен за добивање странска помош поради големите пожари во Амазон, но само доколку неговата земја ги контролира тие...

Судбината на Велигденскиот Остров може да биде и наша

Велигденскиот Остров е најјасниот пример за општество што се самоуништило со преголема експлоатација на своите ресурси. Пропаѓањето на цивилизацијата на Велигденскиот Остров е предупредување...

Макрон до Болсонаро: Не можеме да дозволиме сè да уништите

Бразилското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека пожарите во Амазонија, кои траат 17 дена, сѐ уште не се ставени под контрола. Во меѓувреме се огласи...

Болсонаро ја одби понудената помош од Г7 за пожарите во Амазонија

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, ја одби помошта на лидерите на Г7 во борбата против пожарите во Амазонија, нарекувајќи ја колонијалистички акт. Претходно, францускиот претседател Емануел...