Ознака: Г20

Путин прифатил да учествува на Самитот на Г20 во Индонезија

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати поканата на Индонезија да учествува на самитот на Г20, но деталите се уште се прецизираат, изјави денеска Јуриј...

Држави кои наметнаа санкции врз Русија во Г20

Додека САД и нивните сојузници оценуваат дали Русија треба да остане во рамките на Г20, околу половина од членките на групата не воведоа санкции,...

Кремљ: Исклучувањето на Русија од Г-20 нема да биде фатално

Кремљ денеска оцени дека исклучувањето на Русија од Г-20, како што бара американскиот претседател Џо Бајден поради војната во Украина, нема да биде „фатално“ –...

Меркел: Гасот ќе има централна улога во енергетската транзиција

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел го поздрави договорот постигнат за време на самитот на Г20 да се запре финансирањето за изградба на нови...

Лидерите на Г20 повикаа на ограничување на глобалното затоплување

Лидерите на Г20 најразвиените економии во светот денеска се договорија за завршната изјава во која повикаа на „смислена и ефикасна“ акција со цел да...

Џонсон ѝ се пожалил на Фон дер Лејен за француската реторика

Британскиот премиер Борис Џонсон во Рим ѝ се пожалил на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен за, како што истакнал, целосно неоправданите...

„Семејната“ фотографија нe ги сокри тензиите меѓу светските лидери?

Заедничката фотографија на која светските лидери традиционално се заедно на почетокот на секој самит Г20, беше во фокусот на јавноста поради тензичната атмосфера за...

Рим под полициска опсада поради самитот Г20

Американскиот претседател Џо Бајден рано утринава пристигна во Рим, каде утре почнува дводневниот самит на Групата 20 (Г20), јавува агенцијата „Анса“. Бајден денеска ќе има...

Дваесетте најбогати земји добија писмо за идните здравствени катастрофи

Дваесетте најбогати земји во светот мора да ги надминат разликите за итно да воспостават нови глобални механизми за справување со идни здравствени катастрофи, им...

Лавров: Г20 способна за решавање на глобалните економски проблеми наместо Г7

Носењето на состаноците од форматот Г20 на највисоко ниво ѝ даде на групата можност да го замени Г7 во решавањето на глобалните економски проблеми,...