11 C
Skopje
21.2.2019 - 11:29

Ознака: Гутереш

Гутереш: ОН се подготвени да ги зголемат активностите во Венецуела

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во одговор на писмото што преку Твитер го испрати опозицискиот лидер на Венецуела, Хуан Гуаидо, повторно понуди...

Гутереш: Договорот од Преспа е пример за мирно решавање на спорови

Договорот од Преспа меѓу Грција и Македонија е пример за мирно решавање на транснационалните спорови, истакна генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во обраќањето...

Гутереш: Серизоно да се сфати опасноста од глобалното затоплување

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш денеска ги повика светските лидери сериозно да ја сфатат опасноста од глобалното затоплување и да преземат одлучна...

Гутереш: Загрижува зголемениот број напади врз новинарите

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека е загрижен поради се поголемиот број напади на новинари и ги повика владите на земјите...

ОН: Јемен може да се соочи со „најстрашната глад“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека Јемен може да се соочи со „најстрашната глад што сме ја виделе со децении“ и...

Гутереш загрижен поради растечкото насилство врз новинарите

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш синоќа апелираше владите да гарантираат дека напаѓачите на новинари ќе бидат откриени и казнети. Портпаролот на Гутереш, Стефан...

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум,  ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. - Фактот што огромно...

Гутереш: Мултикултурализмот е на удар кога ни е најпотребен

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека принципот на мултикултуризам е на удар, посебно сега, кога е најпотребен. Во обраќањето во Генералното собрание...

Гутереш апелира да се избегне „крвопролевање“ во Идлиб

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш апелираше до сите страни кои се директно и индиректно вклучени во конфликтот во Сирија, посебно Иран, Русија и...

Гутереш: Климатските промени се директна егзистенцијална закана

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „директна егзистенцијална закана“ и дека мора да ја намали зависноста од фосилните...