15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:48

Ознака: гугл

„Фејсбук“ и „Гугл“ ќе постават подводен интернет-кабел долг 12.000 километри

Со цел подобрување на интернет-конекцијата и сигурноста во Азиско-пацифичкиот Регион, компаниите „Фејсбук“ и „Гугл“ заеднички ќе спроведат исклучително важен проект. Станува збор за проектот...

„Гугл“ и „Фејсбук“ им наложија на вработените да се вакцинираат

Две од најголемите компании во Силиконската долина им наложија на вработените да примат вакцини против ковид-19 пред да се вратат во работните простории, пренесува...

Трамп ги тужи Фејсбук, Твитер и Гугл

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги тужи трите најголеми технолошки компании – Фејсбук, Твитер и Гугл – како и нивните извршни директори. Тoj тврди...

Повисоки интереси

Јани Бојаџи Што сака Бугарија од Република Северна Македонија, тоа веќе го утврдивме. Но што сакаат од Македонците од владите на Америка, Британија, Германија, Франција...

Австралија усвои закон за да ги принуди „Гугл“ и „Фејсбук“ да...

Австралискиот закон со кој се предвидува „Гугл“ и „Фејсбук“ да плаќаат за пренесување на вестите е подготвен да стапи на сила, но според експертот...

„Гугл“ ќе исплати отштета од 3,8 милиони долари поради дискриминација

Министерството за труд на САД соопшти дека „Гугл“ се согласил да плати 3,8 милиони долари отштета по обвинувањата за дискриминација на жените од Азија. Најголем...

Паднаа сервисите на Гугл

Сервисите на Гугл моментно се соочуваат со проблеми и не функционираат за голем дел од корисниците, со што засегнати се пребарувачот на Гугл, Јутуб,...

Австралија ќе ги принуди „Гугл“ и „Фејсбук“ да плаќаат за објава...

Австралија ќе ги принуди технолошките гиганти како „Фејсбук“ и „Гугл“ да ги плаќаат австралиските медиуми за објавените вести, потег кој е насочен кон заштита...

Конгресот не се потчини пред императорите на онлајн-економијата

Водечките луѓе на технолошките гиганти се соочија со незгодни прашања за време на сослушувањето пред Конгресот во врска со тактиките за доминација на пазарот...

Ќе посегнат ли технолошките титани по „прирачникот“ на Бил Гејтс?

Кога Бил Гејтс пред Конгресот одговори на тврдењата дека „Мајкрософт“ ја истуркува конкуренцијата на нефер начин, пред 22 години, тој го изнесе оттогаш познатиот...