16.4 C
Skopje
25.4.2019 - 12:31

Ознака: Грција

Прекинат штрајкот на грчката поморска федерација

Поморската федерација на Грција одлучи да го прекине штрајкот откако со компаниите успеа да постигне решение за колективните договори, јави дописничката на МИА од...

Спогодбата од Нивици низ диоптријата на академската јавност и на интелектуалците

Во пресрет на закажаниот референдум за крајот на месецот и претстојното изјаснување на граѓаните околу спогодбата од Нивици со Грција, домашната експертска јавност активно...

Продолжува штрајкот на грчките поморци

Проблеми за илјадници туристи создава штрајкот на грчката поморска федерација, поради кој бродовите веќе втор ден се закотвени на пристаништата. Оние кои за да го...

Австралиска манекенка пронајдена мртва во Грција

Младата австралиска Инстаграм манекенка Синејд Мекнамара која беше пронајдена без свест на суперјахтата на мексиканскиот бизнисмен Алберт Бајлерес вo Joнскoтo Moрe, најверојатно се самоубила,...

Штрајк во Грција, парализиран поморскиот сообраќај

Поради 24 часовен штрајк, денеска се закотвени во пристаништата сите грчки бродови на Поморската федерација на Грција. Како што јави дописничката на МИА од...

Нови протести против Договорот од Преспа во Солун

Против Договорот од Преспа, на мирен и решителен начин, без партиски обележја и без говорници, грчките организации од дијаспората и „Комисиите за борба за...

Димитров: Со Грција сме природни сојузници, договорот ќе биде прифатен

Убеденост дека граѓаните ќе го поддржат Договорот од Преспа, бидејќи „кога сме на големи историски крстопати, носиме мудри одлуки“, изразува шефот на македонската дипломатија,...

Повеќе од 30 илјади деца годинава нема да можат да одат...

Од 30 до 35 илјади деца во Грција годинава нема да можат да одат во градинка, изјави државниот секретар во грчкото Министерство за труд...

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска на територијата на централна Грција, соопштено е на официјалната веб-страница на Европскиот...

Категорични, а неинформирани

Тројца од четворица граѓани имаат категоричен став за или против спогодбата со Грција, а само еден од пет граѓани е доволно информиран за со...