Ознака: Грција

Затвореник убиен во затворот во Атина

Затвореник од Албанија денеска беше убиен во атинскиот затвор „Коридалос“ од двајца негови сонародници, исто така затвореници. Жртвата и еден од неговите убијци се товарат...

Руско МНР: Преименувањето на Македонија треба да се разгледа во СБ...

Прашањето за преименувањето на Република Македонија, кое помина со усвојувањето на измените на Уставот во македонскиот Парламент, треба да се најде на разгледување пред...

Коцијанчич: ЕУ ги следи националните процедури поврзани со Договорот од...

ЕУ го поддржува Договорот од Преспа и внимателно ги следи националните процедури кои треба да се спроведат за негова имплементација, изјави денеска портпаролката на...

Поделени чувства – одобрувања однадвор, но и огорченост дома

Неколку дена по изгласувањето на уставните измени во домашната јавност преовладуваат поделени чувства. Во моменти кога однадвор пристигнуваат огромен број честитки и пофалби за...

Тајната грчка спогодба го чува Преспанскиот договор

Политичките превирања во Грција нема да ја доведат во прашање ратификацијата на Преспанскиот договор во Атина, бидејќи грчкиот премиер Алексис Ципрас и министерот за...

Димитров, Шекеринска, Османи: Ни се отвори патот за членство во ЕУ...

Македонија по децении уназадување конечно го отвори патот кон членството во НАТО и ЕУ, решавајќи го најголемиот надворешно-политички проблем, и отворајќи перспективи, беше истакнато...

Димитров: Добив уверување дека Грција ќе ја заврши работата со Преспанскиот...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, по денешната оставка на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, разговарал со неговиот грчки колега Јоргос Катругалос од...

Најавен протест против Договорот од Преспа во Атина

Против Договорот од Преспа и „за да се спречи предавство на Македонија“ т.н. „Комитет за борба за Македонија“, за следната недела, односно на 20....

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за...

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има...

Можно ли е да се побие спогодбата со Грција?

Мачниот процес за рекомпонирање на двотретинското мнозинство за изгласување на уставните измени, барем до вчера, не го намали оптимизмот на премиерот Зоран Заев и...