-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 9:22

Ознака: Грција

Промени во правилата за патување во Грција – четири опции за...

Предусловите за патување во Грција се продолжени за уште една седмица, а единствената промена се однесува на оние кои прележале ковид-19 и потврдата повеќе...

Грчката полиција разби криминална организација што нелегално издавала грчки пасоши

За 30.000 евра од документ, странски државјани со тешко криминално досие, добивале оригинални грчки пасоши или лични карти или било каков друг документ преку...

Грција со казна од 100 евра за невакцинираните

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години како и постарите кои не ја примиле ниту...

Мицотакис најавува рестрикции за невакцинираните

Грчката влада следната недела ќе воведе нови ограничувања за оние кои не се вакцинирани против Ковид 19, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по наглото...

Грција и Турција разменија обвинувања за бегалската криза

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, реагира на изјавите на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за тоа како Турција ја предизвикала бегалската криза. Тој рече дека...

Грчката поддршка за македонската европерспектива зависи од поставените услови

Грчката поддршка за европерспективата на Македонија, како и на регионот, останува непроменета, но со исполнување на поставените услови, како што истакна портпаролот на грчкото...

Македонското малцинство во Бугарија и во Грција би влегло во договорите

Засега посакувано, но сѐ уште не најсигурно сценарио, за кое домашните експерти се резервирани, е она за веројатноста Бугарија и Грција да попуштат пред...

На молитва со сертификат за вакцинација

Грција воведе нови мерки против коронавирусот Грчката православна црква побара од своите верници да присуствуваат на богослужбите со потврда за вакцинација или негативен тест за...

Грците се загрижени за Преспанскиот договор по оставката на Заев

Анализа на грчкиот весник „Катимерини“ Оставката на Зоран Заев ја менува равенката, бидејќи неговото присуство одигра симболична, но и суштинска улога во спроведувањето на Преспанскиот...

Меркел во Атина, во последната официјална посета на Грција

Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва пристигна во Атина, во нејзината последна официјална посета на Грција, земја од која, според сопственото признание, барала многу, јави...