Ознака: Грција

Може ли билатералната нуклеарно-енергетска иницијатива да стане трилатерална

Иницијативата меѓу Бугарија и Грција за изградба на нуклеарна централа отвора можност за воспоставување нов вид регионална соработка во областа на енергетиката. Тоа претставува...

Околу 50 тони хуманитарна помош од Црвениот крст на Грција заминаа...

Црвениот крст на Грција, утрово од Атина ја испрати четвртата хуманитарна помош до Украина, овој пат околу 50 тони, јави дописничката на МИА од...

Петков: Гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција станува клучен за ЕУ

Стратешката соработка меѓу Бугарија и Грција беше главна тема на средбата на бугарскиот премиер Кирил Петков со грчкиот колега Киријакос Мицотакис на Економскиот форум...

Грците излегоа на целодневен штрајк против поскапувањата и намалувањето на приходите

Грчките работници денеска почнаа целодневен штрајк ширум земјата, како што велат, поради продлабочувањето на кризата, растот на цените, намалените приходи, нарушувањето на траектниот сообраќај,...

И Македонија е во грчките планови за отворање факултети во странство

Кипар, Албанија и Египет, во првата фаза ќе бидат земјите во кои грчките Универзитети се очекува да го направат првиот истражувачки чекор за основање...

Зголемен број новозаразени и починати од ковид-19 во Грција

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број новозаразени, но и починати лица од ковид-19 односно, од 113.940 направени тестови, потврдени се...

Мицотакис: Грција ќе го обнови породилиштето што беше бомбардирано во Мариупол

Грчката Влада ќе ја преземе обновата на породилиштето во Мариупол што беше бомбардирано пред неколку дена, соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата изјава...

Бомбардирањето ја одолжи евакуацијата на грчкиот конзул од Украина

Втор ден во тек е евакуацијата на генералниот конзул на Грција во Мариупол, Манолис Андрулакис, кој требаше да пристигне во Запорожје, но поради бомбардирањето,...

Се укинува задолжителниот ПЛФ-формулар за влез во Грција

За патување во Грција, од утре, повеќе нема да биде потребно да се пополнува формуларот ПЛФ, што веќе 20 месеци беше задолжителен документ за...

Литар бензин ја надмина границата од две евра и расте

Грција Невидениот скок на цената на течните горива во Грција е последица на поскапувањето на суровата нафта на 130 долари за барел поради војната во...