0 C
Skopje
13.11.2018 - 4:13

Ознака: Грција

Македонско-грчкиот комитет што ќе се занимава со учебниците почнува со работа

Од денес почнува со работа Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти (ЗИКЕ) за историски, археолошки и образовни прашања од Македонија и Грција, соопштуваат од грчкото...

Османи: Грција станува наш партнер во европските интеграции

Политичкиот развој на настаните во двете земји по одлуката на Собранието за отворањето на Уставот на Република Македонија, а во насока на обврските на...

Ципрас ја зацврстува верската неутралност на државата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред пратеничката група на својата партија СИРИЗА ја обелодени содржината на предлогот за ревизија на Уставот. Станува збор за 15...

Зошто грчката опозиција е жестоко против договорот од Преспа?

Прво, воопшто не треба да биде спорно дека грчката опозиција жестоко го одбива договорот поради внатрешни политички интереси: доаѓаат избори и тие прават сѐ...

На Грција не ѝ се брза со роковите

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека бил постигнат некаков неформален договор меѓу македонската и грчката влада, Преспанскиот договор да не се ратификува во грчкото собрание...

А да го прашаме прво големиот брат?!

ДАЛИ ПОЛИТИЧКИТЕ КОНСУЛТАЦИИ И БАРАЊЕТО ОДОБРУВАЊЕ ЗА СЀ И СЕШТО ОДНАДВОР ГО ПОТКОПУВААТ НАШИОТ СУВЕРЕНИТЕТ Впечатокот е дека и досега сите македонски влади, од независноста,...

Советник на Ердоган: Грција ќе доживее катастрофа ако завојува со Турција

Доколку Грција започне конфликт со Турција ќе доживее катастрофа за три до четири часа, изјави денеска Јигит Булут, советник на турскиот претседател Реџеп Таип...

Ципрас претстави предлози за измена на Уставот на Грција

На состанок на парламентарната група на владејачката СИРИЗА, грчкиот премиер Алексис Ципрас ги претстави предлозите на партијата за измена на Уставот на Грција, јави...

Политичкиот образ и спортскиот пораз

Грчката телевизија првобитната кратенка за Македонија - MКД на телевизискиот кајрон не само што по дваесетина минути ја замени со ФИР, туку во новоуфрлениот...

Демарш за албанската амбасадорка во Грција по убиството на етнички Грк...

Министерството за надворешни работи на Грција ја повика амбасадорката на Албанија во Атина, во попладневните часови, за да и достави демарш за вчерашното убиство...