12 C
Skopje
23.10.2018 - 1:18

Ознака: Грција

Ѕанакопулос: Во соседната земја беше направен историски чекор

Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во...

Шкотско-македонска перспектива на договорот со Грција

Алистер Стјуарт, новинар и дипломиран политиколог од Универзитетот во Единбург, даде свој осврт за македонско-грчкиот спор со насоки за решавање на некои од спорните...

Гласањето во македонското Собрание, главна тема во Грција

Резултатот од гласањето во Собранието, изјавите на македонскиот премиер и честитката од Ципрас до Заев од доцна синоќа се главна тема во грчките медиуми. Како...

Ципрас ја отфрли можноста за предвремени избори во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја исклучи можноста за одржување предвремени парламентарни избори по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, истакнувајќи дека...

Ципрас утре ја презема функцијата шеф на грчката дипломатија

Со свечена заклетва во претседателската палата во Атина и со примо-предавање на функцијата во Министерството за надворешни работи на Грција, премиерит Алексис Ципрас утре...

Македонската криза на идентитетот би можела да ја обликува иднината на...

Со наближувањето на стогодишнината од Првата светска војна, погледите повторно се вперени кон проблематичниот регион каде што конфликтот почна. Западниот Балкан е цел на...

Како ќе влијае политичкиот земјотрес во Грција врз спогодбата од Мала...

Неочекуваната оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, во период кога се прават напори во македонскиот парламент да се обезбеди двотретинско мнозинство потребно...

Несогласувањата околу Преспанскиот договор скапо го чинеа архитектот на спогодбата

Оставката на Никос Коѕијас дојде по расправата на грчкиот министер за надворешни работи со министерот за одбрана Панос Каменос во врска со Договорот од...

Ципрас: Ги охрабрувам соседите да продолжат кон завршување на обврските од...

Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор...

Идниот македонски зет од Шкотска не сака да биде „Севернобританец“

Откаде сте, праша келнерот во бар во Калитеа, на што мојата македонска вереница одговори „јас сум од Америка, мојот пријател е од Холандија, а...