24.3 C
Skopje
26.5.2019 - 13:40

Ознака: Грција

Борисов и Ципрас почнаа со изградбата на гасовод

Премиерите на Бугарија и на Грција, Бојко Борисов и Алексис Ципрас, вчера во селото Кирково во реонот на јужниот бугарски град Крџали, присуствуваа на...

Прво името, сега и небото

Два борбени авиона вчера во утринските часови извршија прелетувања над Македонија во рамките на мисијата „Воздушно патролирање“ (Ер полисинг) на НАТО. Со ова практично...

Грчки борбени авиони прелетаа над Македонија

Со два прелета, грчките воени авиони изутринава извршија првични пробни летови во пресрет на најавеното патролирање на македонскиот воздушен простор. Целта на прелетите кои биле...

АЕК достави предлог за поевтин роаминг со Грција

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) достави до грчките колеги предлог и динамика за најавеното намалување на цените во роаминг, што, според меморандумот што го...

Деведесет Грци сѐ уште почиваат во тајната гробница во Катланово!

Седумдесет години по завршувањето на Граѓанската војна во Грција Пишува: Блаже Миневски Поминаа седумдесет години од завршувањето на Граѓанската војна во Грција а околу деведесет...

Учебниците по историја под детална ревизија во духот на Преспанскиот договор

На 17 и 18 мај во Охрид се одржа четвртиот состанок на Заедничкиот интердисциплинарен комитет за историски, археолошки и образовни прашања, формиран согласно Преспанскиот...

Цените на кафето и пијалаците во Грција значително повисоки

Иако цените останаа повеќе или помалку исти како минатата година, цените на кафето и пијалаците се во просек за околу 1 евро повисоки отколку...

Грција ја обновува палатата на Александар Велики

Дел од палатата во Пела, во која бил роден и израснал Александар Велики, ќе биде обновен, откако проектот бил одобрен од Централниот археолошки совет...

Противниците ги ловат грешките на Ципрас во грчката политичка мешаница

Раст на политичките тензии и голема незвесност се очекуваат Грција во следните неколку недели, откако започна одбројувањето до локалните и изборите за Европскиот Парламент....

Владата на Ципрас доби доверба во грчкиот Парламент

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас и лидерот на oпозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, денес повторно се судрија во парламентот, пред гласањето за доверба на...