20.8 C
Skopje
6.6.2020 - 17:46

Ознака: грузија

Грузиската војна ја врати Русија на светската сцена

Анализа на американски „Стратфор“ Војната ѝ го отвори патот на Русија да го зголеми своето влијание низ Евроазија, иако колапсот на глобалните цени на нафтата...

Ракометните надежи подготвени за Грузија

Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија (до 18 години) ги заврши подготовките за настап на ЕХФ-шампионатот, дивизија Б, кој од утре до 19 август...

Грузија ја легализираше марихуаната за лична употреба

Уставниот суд на Грузија ги укина казните на лицата осудени за употреба на канабис, со образложение дека станува збор за „право на личен избор“. Сепак,...

Од денеска и кадетите тргнуваат кон дивизијата А

Селекторот на младинската и на кадетска ракометна репрезентација на Македонија, Данило Брестовац и неговиот стручен штаб од денеска почнуваат со подготовки за нов предизвик....

Царовска: Со јакнење на партнерството со граѓаните до праведен и функционален...

Само преку правно зајакнување на граѓаните може да создадеме одговорен, праведен и функционален систем. Токму затоа одлучивме граѓанските организации да бидат наши партнери во...

Столтенберг: Грузија ќе стане членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна...

Грузискиот премиер поднесе оставка

Грузискиот премиер Гиорги Квирикашвили денеска поднесе оставка, поради несогласувања со лидерот на владејачката партија Грузиски сон, Бидзина Иванишвили, кој е поранешен премиер и најбогат...

Сирија ги призна Абхазија и Јужна Осетија како независни држави

Сирија денеска ја призна независноста на Јужна Осетија и на Абхазија, соопшти Министерството за надворешни работи на Јужна Осетија. - Абхазија и Сирија објавија документ...