32.6 C
Skopje
23.8.2019 - 17:51

Ознака: грузија

Столтенберг: Грузија сигурно ќе влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг рече дека Грузија ќе се приклучи на Сојузот и покрај спротивставувањето на Русија. – Сите 29 сојузници јасно наведоа...

Грузија ја доби првата жена-претседател

Поранешната грузиска министерка за надворешни работи Саломе Зурабишвили победи на претседателските избори, објави денеска државната изборна комисија, а Зурабишвили стана првата жена што ја...

Сакашвили ги повика Грузијците да не ги признаваат резултатите од претседателските...

Поранешниот претседател на Грузија Михаил Сакашвили ги повика сонародниците да не ги признаваат резултатите од денеска одржаниот втор круг од претседателските избори. Во видео-порака од...

Претседателски избори во Грузија

Во Грузија утрово се отворени избирачките места на кои граѓаните ќе можат да го дадат својот глас за едeн од 24 кандидати за претседател. Владејачката...

И светските прваци ги матираат

Помина само една третина на 43-та Шаховска олимпијада (ШО), која се одржува во Батуми, Грузија, а возбудувањата на 64-те полиња не престануват, ниту во...

Да се надмине почетниот ранг во Батуми

Македонски рекордери по бројот на настапи на шаховските олимпијади се ВМ Трајко Недев, кому ова ќе му биде 12-то учество, и ЖИМ Габриела Коскоска,...

На Шаховската олимпијада трка по добар пласман и титули

Машката селекција пред почетокот на ШО е рангирана 43-та, а женската е 58-ма. Од поединците можност за заверка на титула со освојување т.н. бал...

Македонија со прецизна игра е меѓу осумте без загубен бод

Од 54-те репрезентации две победи по два одиграни меча имаат Шпанија, Украина, БиХ, Финска, Бугарија, Македонија, Луксембург и Грузија. Македонската селекција во лигата Д...

Џијан Емин со Хуан Аткинс на фестивал во Грузија

Диригентот и композитор Џијан Емин на 23 август настапи на отворањето на првото издание на фестивалот „Ехо вејвс“ во Анаклија, Грузија, заедно со познатиот...

Светското првенство утеха за македонските кадети

По полуфиналниот пораз од Грузија, 30-32, Македонија синоќа во малото финале по вторпат на ЕП, дивизија б се сретна со Швајцарија По петте победи во...