20.7 C
Skopje
18.9.2019 - 17:44

Ознака: грузија

Расмусен: Грузија во НАТО без Јужна Осетија и Абхазија

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, смета дека грузиските власти би требало да ја разгледаат идејата за пристапување во НАТО без Абхазија...

Младинките против Грузија го почнаа настапот на шампионатот на ЕХФ

Со мечот против Грузија вчера македонската женска репрезентација го почнува учеството на шампионатот на Европската ракометна федерација (ЕХФ) од дивизијата Б за ракометарки до...

Русија не може да ја ризикува безбедноста на своите граѓани во...

Руските власти не сакаат да ја загрозат безбедноста на своите граѓани во Грузија со оглед на неодамнешните превирања таму, па оттука беше наметната и...

Грузиското вино настрада во тензиите помеѓу Москва и Тбилиси

Москва издаде забрана за увоз на најпознатите производи на Грузија, откако минатата недела избија протести во Тбилиси по обраќањето на руски пратеник на седницата...

Грузија вплеткана во геополитичката борба за моќ

Грузија се наоѓа во хаос. Стотици луѓе беа повредени во протестите неделава, а претседателот на парламентот беше принуден да поднесе оставка. Политичка криза демне...

Обраќањето на руски пратеник предизвика немири пред грузискиот парламент

Грузиската полиција ноќеска употреби солзавец, гумени куршуми и водени топови за да ги спречи демонстрантите да упаднат во државниот парламент, при што беа повредени...

Непокорниот дух на Сваните (2)

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА (5) Сванети е највисокиот и еден од најживописните региони на Грузија, дом на народот наречен Свани, храбри, горди и...

Непокорниот дух на Сваните

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА (4) Сванети е највисок и еден од најживописните региони на Грузија, дом на народот наречен Свани, храбри, горди...

Уплисцике – пештерски град што крие тримилениумска историја

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА (3) Денес ова место е археолошки локалитет што ги открива тајните на една од најстарите населби во Грузија и...

Тбилиси – беспрекорно функционирање на хаосот

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА (2) Ако некогаш сте посакале да патувате низ историјата, а не сте можеле зашто времеплов сѐ уште не е...