25 C
Skopje
20.9.2018 - 22:46

Ознака: груевски

Заврши седницата на Апелација, Кривичен ќе ја соопшти одлуката за затворските...

Заврши јавната седницата на Апелацискиот суд на која се расправаше по жалбата на првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за предметот „Тенк“. Како...

Груевски смета дека делото за „Тенк“ е застарено

Пресудата има бројни недостатоци, пред сė суштествени повреди во постапката, а направени се и големи повреди во Кривичниот законик, рече адвокатот Стерјо Зиков образложувајќи...

Одбраната на Груевски бара изземање на Катица Јанева

Во Апелацискиот суд со мало задоцнување од најавениот термин, денеска продолжи јавната седница за жалбата на првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за...

Апелациски: Наводите од Груевски се груба невистина и манипулација со јавноста

Апелацискиот суд Скопје  во целост ги демантира наводите изнесени на прес-конференцијата од  Никола Груевски во врска со предметот „Тенк“, оценувајќи ги како  груба невистина и манипулација со...

Коѕијас: Груевски глумел дека сака решение за името

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски глумел дека сака решение на спорот за името, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, реагирајќи на информациите што...

Одбиено барањето на адвокатите на Груевски за одложување на седницата на...

Судечкиот совет во Апелацискиот суд не го прифати барањето на адвокатите на обвинетите за одложување на седницата на која се одлучува по жалбата на...

Продолжува судењето за „Насилство во Центар“

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ е закажано за денеска во Кривичниот суд. Обвинети во овој случај се поранешниот премиер Никола Груевски,...

Груевски на својот фејсбук профил: Доаѓаат подобри времиња

Поранешниот премиер и почесен лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се огласи на Фејсбук по објавувањето на пресудата против него за случајот „Текнк“ на СЈО. Во...

Груевски доби две години казна затвор

За набавка на мерцедесот, екс премиерот Никола Груевски доби две години казна затвор, а поранешниот помошник министер Ѓоко Попоски доби казна затвор во траење...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за...