Ознака: грозје

ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа во Собранието за oткупната цена на грозјето

Грозјето скапува на нивите, а откупната цена во моментов е најниска откако се памети и изнесува мизерни 6-7 денари, изјави Зоранчо Јованчев, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ....

Владата ќе одвои дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје

Mинистерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, заедно со градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев, имаше работен состанок во Кавадарци со претставници на...

Министерство за земјоделство: Ја следиме состојбата со откупот на грозјето

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека континуирано ја следи состојбата со откупот на грозјето и откупните цени. Во овој период се врши...

Лозарите бараат откупната цена за килограм грозје да биде над 25...

Лозарите од Тиквешко бараат повисоки цени за откуп на грозјето, а до медиумите свое соопштение испратија од здружението „Напредни лозари“. Истакнуваат дека морале да...

Здравствени придобивки од грозјето

Грозјето го користат речиси сите народи веќе илјадници години, а употребувано е и од неколку стари цивилизации за правење вино. Постојат многу видови грозје,...

Грозјето да биде стратегиски производ

Грозјето да биде стратегиски производ со заштитена цена, предлагаат лозарите и бараат ова да биде една од измените во Законот за вино. Мерката, сметаат тие,...

Десет успешни години на брендот „Стоби“

Репортажа од традиционалното закројување на лозјата и јубилејот на винарницата Изминатите години винарницата „Стоби“ учествуваше на сите реномирани саеми и освои награди и признанија на...

Тиквешките лозари протестираа поради неплатено грозје

Тиквешките лозари вчера протестираа на градскиот плоштад во Кавадарци и побараа да им се исплати грозјето предадено во 2015 и 2016 година во „Стефани...

Годинава се очекуваат повисоки цени и откуп на целото грозје

Повисоки цени и откуп на целото грозје се очекува годинава поради зголемената глобална побарувачка, но и поради тоа што винарските визби немаат залихи, беше...

Се очекува „темјаниката“ да постигне цена од 30-35 денари за килограм

Годинава бербата на висококвалитетните вински сорти на грозје како што се „шардоне“, „темјаника“, „траминец“, „црн бургундец“ и „мускат отонел“ во Тиквешијата стартуваше десет дена...