0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 13:10

Ознака: гробница

Големо откритие во гробница на Кипар

Во група гробници на Кипар, стари преку 3.000 години, откриен е златен привезок во облик на лотосов цвет со скапоцени камења, сличен на оној...

Откривањето на масовната гробница ја соочи Канада со мрачното минато

Домородното население во Канада побара дополнителна потрага и истрага откако беше откриена масовна гробница со остатоците на 215 деца од училиште за присилна асимилација...

Пронајдена гробницата посветена на Ромул?

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница за која сметаат дека е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со...

Исклучително вредни археолошки наоди кај Старо Бонче

Откриени се мошне вредни наоди од раноантичкиот период: сребрена алка со завршетоци во вид на змиски глави, фибула-копча од малоазиски тип, сребрена конусна обетка,...

Прашања за несоница

Записи во несоница Денеска нашата колумна, драг читателу, е составена исклучиво од прашања. Прашања-јанѕа. Оти и светот и судбината, и алот на мојата татковина и...

Гробот на Тутанкамон во полн сјај по децении реставрации

Стотина години по откритието на гробот на Тутанкамон, во кој беше пронајдено мумифицирано дете-крал, погребано пред повеќе од 3000 години, заврши проектот за реставрација...

Гробница со 200 тела откриена во Етиопија

Полицијата во Етиопија откри масовна гробница во источниот дел на земјата со тела на околу 200 луѓе, јави ДПА. Гробницата е откриена во текот на...

Во подрумот на прилепската црква „Свети Кирил и Методиј“ има гробница...

Многу малку се знае дека во подрумот на прилепската црква „Св. Кирил и Методиј“ се погребани загинати српски војници од Првата светска војна. Делот...

Во Сахара отворена гробница стара 4.300 години

Една од најубавите гробници во Сахара стара 4.300 години, која ѝ припаѓа на Шестата династија, а беше откриена во 1940 година, Египет ја отвори...

Истражувањето потврди дека нема тајни комори во гробницата на Тутанкамон

Италијанските археолози кои спроведоа истражување потврдија дека во гробницата на Тутанкамон нема тајни комори, изјави египетскиот министер за антиквитети Мустафа Вазири. - Радарските снимки од...