Ознака: грип

ИЈЗ: Регистрирани 1.252 заболени од грип, два смртни случаи за три...

Во текот на изминатата недела (од 28 јануари до 3 февруари), се регистрирани 1.252 заболени од грип, што е речиси двојно зголемување споредено со...

Во Франција од грип починаа над илјада луѓе

Сите показатели за активноста на грипoт – консултации со општите лекари, посети на ургентните центри, хоспитализации и слично се во пораст. Од грип досега...

Петгодишно девојче починало од компликации предизвикани од грип Х3Н1

Петгодишно девојче починало синоќа на Универзитетската Клиника за детски болести каде било донесено по тридневно лекување на Институтот за белодробни заболувања во Козле, како...

Трета жртва на грипот во Албанија

Грипот, кој во Албанија добива се пошироки размери, денеска ја однесе и третата жртва. Станува збор за 37-годишен маж од градот Грамш, но се уште...

ИЈЗ: Регистрирани 643 заболени од грип

Во текот на изминатата недела (од 21 јануари до 27 јануари), се регистрирани 643 заболени од грип, што е зголемување за 20,2 отсто споредено...

Петмина починати од грип во Црна Гора, меѓу нив и дете

Пет лица починаа од грип во Црна Гора во текот на минатата недела, соопшти Институтот за јавно здравје. Во извештајот од Институтот се наведува дека...

Епидемија на грип во три града во Бугарија

Во Софија од вчера е прогласена епидемија на грип. Сите училишта во градот ќе бидат затворени до следниот понеделник, односно забраната за настава ќе...

Грипот предизвика вонредна состојба во Загреб

На клиниката за инфективни болести „Фран Михаљевиќ“ во Загреб има вонредна состојба поради епидемија на грип каква што не е забележана цела деценија. Сите пациенти...

Во Загреб од грип починале 14 лица

Во Клиниката за инфективни болести во Загреб од први декември до 15 јануари од грип и воспаление на белите дробови починале 14 пациенти. Информацијата за...

Регистрирани 196 заболени од грип

Во текот на изминатата недела (од 31 декември до 6 јануари) во Република Македонија се регистрирани 196 заболени од грип, што е намалување за три...