16.8 C
Skopje
22.6.2021 - 7:22

Ознака: грип

Сезонскиот грип би можел да ја реши мистеријата за страдањето на...

Италија се соочува со недоумица околу пандемијата, прашувајќи се како држава со 60 милиони жители има повеќе смртни случаи од која било друга земја,...

Епидемии што го покосија светот

Колерата, црната смрт и грипот се едни од најголемите брутални убијци од епидемиски размери во човечката историја. Се ширеле со голема брзина и биле...

Како да се заштитиме од грип и од вируси кога немаме...

Во време кога сите зборуваат дека болестите и инфекциите доаѓаат преку нечисти раце, никој од надлежните не се грижи за тоа што нема сапун...

Расте бројот на заразени со грип, тројца починати досега

Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во Македонија, евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата,...

Сѐ повеќе пациенти со компликации од грип

Според докторите на Клиниката за инфективни болести, најголем проблем е што за време на викендите матичните лекари не работат, не им се достапни на...

Грипот ги испразни училиштата

Здравствените власти во Македонија порачуваат дека ќе се ограничи посетата во сите јавни здравствени установи преку Комисијата за заразни болести, но засега не се...

Четиринаесетгодишно девојче починало од компликации од грип

Четиринасетгодишно девојче е прва жртва од сезонскиот грип во Македонија, откако починало од компликации на здравствената состојба, потврди епидемиологот Гордана Кузмановска од институтот за...

Комбинација од лекови за ХИВ и грип помогнала на пациенти заболени...

Тим лекари од Тајланд соопшти дека употребата на комбинација на лекови против грип и ХИВ довела до значително подобрување на состојбата на неколку пациенти...

Распустот заврши, почна сезоната на грипот

Четири лица со компликации од грип, од кои едно во тешка здравствена состојба и осум други со симптоми на вирусот, до вчера биле хоспитализирани...

Македонија се доближува до европскиот просек

Во земјите на Европската Унија 44 отсто од постарите лица се вакцинираат против грип, при што бројките се различни за секоја држава. Во Македонија,...