0.6 C
Skopje
19.11.2018 - 10:58

Ознака: грип

Почнува вакцинацијата против сезонски грип

Во сите центри за јавно здравје во земјава, денеска почнува вакцинацијата против сезонски грип. Годинава се обезбедени 41.000 дози вакцини, изјави викендов на прес-конференција...

Вакцинацијата против грип почнува в понеделник

Вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 5 ноември (понеделник) во центрите за јавно здравје низ државата. Годинава првпат вакцинацијата ќе биде бесплатна за лица над...

Намален бројот на заболени од грип

И покрај променливото време, низок степен на заболени од грип е евидентиран во Македонија и во европскиот регион воопшто, но лекарите сепак препорачуваат вакцинација...

Почнува вакцинацијата против сезонски грип

Вакцинацијата против сезонски грип ќе почне да се спроведува од првата недела на ноември во центрите за јавно здравје низ државата. Годинава првпат вакцинацијата ќе...

Патници од два авиона во карантин

Сите патници и членови на екипаж од два авиона на компанијата „Америкен ерлајнс“, кои на аеродром во Филаделфија пристигнале од Европа се во карантин...

Дебелината фактор за ширење на вирусот кој предизвикува грип

Дебелината може да биде причина за пренесување на вирусот кој предизвикува грип, се наведува во едно ново истражување. Во студија, спроведена во Манагва, Никарагва,...

Грипот не попушта во Гостивар, ретка заразна болест во Тетово

Оваа сезона на грип Гостивар во повеќе наврати го држеше неславниот рекорд на општина со најмногу заболени во Македонија. Невообичаено за месец мај, во...