38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 16:55

Ознака: грип

И мечето има грип

Низ страниците на македонската литература за деца: „Зоки Поки“ од Оливера Николова Зоки е болен од грип. Стариот чичко доктор рече дека ќе мора да остане...

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и ковид во блиска иднина

Во блиска иднина може да се направи комбинирана вакцина против грип и ковид, изјави денеска водечката британска специјалистка по вирологија, Венди Баркли. Баркли е раководителка...

Ковид-19 „го искорени“ сезонскиот грип

Епидемиологот Александар Стојанов вели дека, според неговите сознанија, досега во Македонија нема лабораториски потврден случај на сезонски грип. Според Европскиот центар за контрола на...

Почна вакцинацијата против сезонскиот грип

Бесплатната вакцинацијата против сезонскиот грип почна денеска во шесте поликлиники на територијата на град Скопје, и тоа во Ѓорче Петров, Букурешт, Чаир, Бит-пазар, Ченто...

Вакцинацијата против сезонски грип почнува во вторник

Пристигнати се сите вакцини за грип, а за време на викендот ќе се направи дистрибуција, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. - Спремни се пунктовите...

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против овој вирус не е...

Во Мексико прва пациентка заразена со ковид-19 и грип истовремено

Жена на 54 годишна возраст е првата личност во Мексико која е заразена со ковид-19 и грип А (Х1Н1) истовремено, соопштија властите. - Таа страда...

Брзите тестови доаѓаат во Македонија за четири недели и ќе бидат...

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ ПОДГОТВЕНИ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19 И ГРИП Има ли македонското здравство подготвени матични лекари, кои би можеле да бидат првата линија на која...

Бразилскиот претседател вели дека коронавирусот е само мал грип

Здравствениот систем на Бразил е на работ на колапс, а смртноста од коронавирус во оваа јужноамериканска земја постојано расте. Во меѓувреме, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро...

Сезонскиот и свинскиот грип во Македонија лани однеле 20 животи

Статистиката на Европската Унија покажува дека секоја година на ниво на Унијата умираат во просек околу 3.000 луѓе како резултат на компликации од сезонски...