Ознака: грешки

„Да, инспекторе, претстава со грешки“ – нова премиера во прилепскиот театар

„Да, инспекторе, претстава со грешки“ во режија на Синиша Ефтимов е новата претстава што театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп премиерно ќе ја изведе утревечер,...

Дали со Преспанскиот договор се брише или се гарантира македонскиот идентитет?

Во денешнава колумна ќе проговорам за македонскиот идентитет пред и по Преспанскиот договор (во понатамошниот текст, ПД). Различните ставови за ПД, според кои, за...

Можни грешки при вежбањето

Вежбањето е потребно, тоа е факт, но притоа се создаваат и некои проблеми кога правиме грешки за време на физичката активност. Имено, вежбањето носи многу...

Тимерманс: Имаше грешки во нарачките за вакцини

Потпретседателот на Европската Комисија Франс Тимерманс призна дека Европската Унија направила грешки во изготвувањето на стратегијата за вакцинација против коронавирусот, објавија германски медиуми. - Вистина...

Образовниот модел ќе се утврди по пат на обиди и грешки

Учебната година ќе започне кон средината на септември. Часот во основното образование ќе трае 30 минути, а во средното - 35 минути. Ако одделението...

Пет најголеми грешки што ги прават луѓето кога ќе се разболат

Со намера што побрзо да оздрават, многумина прават грешки, кои не само што можат да го одолжат оздравувањето туку може да се предизвикаат и...

Човечки грешки и лошо време ги уриваат хеликоптерите

По последниот случај со превртувањето на полицискиот хеликоптер на скопскиот аеродром и хронолошкиот преглед на минатите слични случувања во земјава, се стигнува до несаканиот...

ВМРО-ДПМНЕ: Во 2020 не смеат да се повторат грешките од минатата...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ порача дека во 2020 не смеат да се повторат грешките од минатата. - Мора да се стави крај на оваа криминалнo рекетарска банда...

Учебникот по социологија ќе се ревидира

За учебниците за кои добивме забелешки за грешки беше спроведен процес на корекција и повторно печатење во 2018 година, но меѓу нив не беше...

Невистините и грешките во учебниците уништуваат генерации

Учебникот по социологија ги запали социјалните мрежи, каде што многумина прашуваат како е можно цели генерации ученици да учат дека на жените седејќи дома...