Ознака: грешка

Гаф на Твитер ги откри доверливите цени на вакцините за ЕУ

Белгиската државна секретарка за буџет, Ева де Бликер, вчера на Твитер случајно објави табела со цените на секоја набавена ковид-вакцина од страна на Европската...

Мудра одлука или стратегиска грешка

Идејата за зачленување на земјите од Западен Балкан во ЕЕЗ е реиницирана минатата година. Нејзин иницијатор е германскиот експерт Гералд Кнаус од Европската иницијатива...

Производствената грешка на „Астра зенека“ ги засени резултатите на вакцината

„Астра зенека“ и Универзитетот „Оксфорд“ завчера признаа грешка во дозирањето за време на производството, што покрена низа прашања во врска со ефикасноста на нивната...

Путин: Повлекувањето на САД од Договорот за ИНФ е сериозна грешка

Повлекувањето на САД од Договорот за ликвидација на ракетите со среден и краток дострел е сериозна грешка, вели рускиот претседател Владимир Путин. Тој додава дека...

Рафаел не починал од премногу секс, туку од лекарска грешка

Мистеријата за смртта на ренесансниот сликар и архитект Рафаел, чие полно име е Рафаело Санзио да Урбино, најпосле е решена, тврдат медицинските историчари од...

В среда немаме право на грешка

Безбедноста и заштитата на јавното здравје несомнено треба да бидат приоритет број еден на овие избори, заедно со кредибилноста и  инклузивноста на изборниот процес. На...

Полицаец по грешка се застрелал од службениот пиштол

Полициски службеник синоќа во својот дом на улицата Франц Прешерн во Скопје испукал еден куршум од неговиот службен пиштол додека го проверувал и се...

Култната сцена од „Пријатели“ инспирирана од грешка во снимањето

Последната епизода на серијата „Пријатели“ беше прикажана во 2004 година, но тоа не е пречка и денес да биде во центарот на интересот на...

Трамп за авионската несреќа: Некој можеби направил грешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека до несреќата на украинскиот авион можеби дошло поради грешка. Тој додал дека има ужасно чувство во врска со...

Мицотакис смета дека треба да се исправи грешката кон Скопје и...

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика Европската Унија да ги почне преговорите за пристапување со Македонија и Албанија следната година, оценувајќи го како грешка...