Ознака: грета тунберг

Грета Тунберг: Сигурна сум дека имам коронавирус

Шведската активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, вели дека е многу веројатно дека таа се заразила со ковид-19 на неодамнешното патување во...

Грета Тунберг: ЕУ само се преправа дека итно ја решава климатската...

Климатската активистка, Грета Тунберг, денеска ги обвини владите и институциите на ЕУ дека само се преправаат оти се справуваат со климатската криза како итно...

Грета се сретна со Малала Јусафзаи

Шведската активистка за климатски промени Грета Тунберг и добитничката на Нобеловата награда за мир Малала Јусафзаи се сретнаа вчера на Универзитетот Оксфорд во Велика...

Тешкото детство на Грета Тунберг опишано во мемоарите на нејзината мајка

Во мемоарите „Нашата куќа во пламен“ на Малена Ерман, мајката на шеснаесетгодишната шведска активистка Грета Тунберг, се зборува за приватната семејна криза, објавува „Гардијан“....

Би-би-си ќе ја следи климатската борба на Грета Тунберг во ТВ-серија

Би-би-си ги објави плановите за телевизиска документарна серија што ќе ја следи младата климатска активистка Грета Тунберг. Одделот за наука на Би-би-си соопшти дека...

Би-би-си ќе снима серија за Грета Тунберг

Би-би-си ги објави плановите за телевизиска документарна серија која ќе ја следи младата климатска активистка Грета Тунберг. Одделот за наука на Би-би-си соопшти дека ќе...

Грета Тунберг номирана за Нобелова награда

Двајца пратеници во шведскиот парламент ја номинираа младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг за Нобелова награда за мир за 2020 година,...

Грета Тунберг ќе го заштити своето име од комерцијална злоупотреба

Активистката за заштита на животната средина, Грета Тунберг, изјави дека поднела пријава да го заштити своето име и името на движењето „Петок за иднината“...

Грета: Лидерите во Давос ги занемарија сите барања на климатските активисти

Климатските барања се целосно игнорирани, гласи констатацијата на шведската тинејџерка Грета Тунберг, изнесена денека на Светскиот економски форум во Давос, на кој таа беше...

Трамп против Грета во пресметката меѓу оптимистите и „пророците на апокалипсата“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нападна економските „песимисти“ и оние што креваат паника за животната средина, користејќи го неговиот говор на Светскиот економски форум...