Ознака: Гренланд

За еден ден на Гренланд се стопиле 11 милијарди тони мраз

Рекордно високите температури во изминатите месеци го земаа својот данок. Во четвртокот на Гренланд 11 милијарди тони мраз се претвориле во вода која се...

Топлотниот бран го забрзува топењето на мразот на Гренланд

Топлотниот бран што пред една недела собори рекорди на висока температура во пет европски земји пред една недела сега е над Гренланд и го...

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаеше само за четири. Антарктикот под мразот крие 470 езера,...

Мразот на Гренланд се топи побрзо од очекуваното

Научниците откриле дека топењето на мразот на Гренланд се зголемило за четири пати од 2003 година, се наведува во новата студија објавена во стручниот...

Силен земјотрес регистриран на Гренланд

Силен земјотрес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на источниот брег на Гренланд, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот...

Вечниот мраз нуди увид во економијата на Римското Царство

Корите од мраз на Гренланд долго време се користат за следење на климатските промени, кои се бележат во изотопите на кислородот од замрзнатата вода....