12 C
Skopje
21.10.2020 - 12:15

Ознака: Гренланд

Лекции за брегзит од Гренланд

Се вели дека Британија е првата земја што ја напуштила ЕУ. Но тоа не е баш најточно. Алжир и Гренланд беа членки на претходникот...

Брзината со која се топи Гренланд е поекстремна од кога...

Гренланд е на пат во овој век да изгуби многу повеќе мраз, за разлика од кој било друг период од 12.000 години додека процутувала...

За мразот на Гренланд повеќе нема спас

Мразот во Гренланд се стопил до точка од која нема враќање, а напорите за забавување на глобалното затоплување нема да го спасат од распаѓање,...

Битка меѓу САД и Кина за Гренланд

Гренланд е привлечен за САД и за Кина од две причини, економски и стратегиски, а тие се поврзани со климатските промени, велат аналитичарите Гренланд не...

Откриени пет нови острови на Арктикот

Поради повлекувањето на мразот на Арктикот, припадниците на руската морнарица во текот на август и септември открија пет нови острови. Островите што досега биле...

Што се крие зад американската понуда за купување на Гренланд?

Планот на Доналд Трамп за купување на данската територија не е никаков испад или аномалија на американската политика, туку е целосно во согласност со...

Кој е „луд“ – Трамп или оние што го тврдат тоа...

По Втората светска војна, тогашниот американски претседател Хари Труман му понуди на Копенхаген 100 милиони американски долари за да го купи Гренланд, но одговорот...

САД уште еднаш го потврдија стратешкиот интерес за Гренланд

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да отвори американски конзулат на Гренланд, со што уште еднаш САД го потврди стратешкиот и економски интерес...

Зошто сака Трамп да го купи Гренланд?

Покрај стратегиската и геополитичката важност што ја има овој северноатлантски остров, тој поседува и големи природни богатства, вклучувајќи и нафта и природен гас. Американската...

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи...