10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:46

Ознака: граѓански организации

Унгарија доби два месеца за да го смени конторверзниот закон за...

Европската унија денеска на Унгарија и даде рок од два месеца да го смени контроверзниот закон, со кој се бара граѓанските организации да ги...

Царовска: Граѓанските организации ни се важен партнер

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денес учествуваше на онлајн презентација на извештајот во сенка изработен од фондацијата Отворено општество Македонија којшто се...

Пендаровски: Имаме култура на неказнивост на високи функционери и за тоа...

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на третиот Национален форум на граѓански организации, во организација на Цивика мобилитас, програма на Швајцарската амбасада за поддршка на...

Новите контејнери ги кренаа на нозе граѓанските организации

При поставувањето на контејнерите очигледно немаше плански пристап, на што укажуваат и граѓаните и многубројните велосипедисти, меѓу кои најгласни се од здружението „На точак“ Од...

Граѓанските организации велат „не“ за нуклеарна енергија

Неодамнешната изјава на вицепремиерот за економски прашања, г. Кочо Анѓушев, дека нашата држава покажала интерес во инвестиција во бугарската нуклеарна централа „Белене“ предизвика реакции...

Граѓанските организации ја осудија изјавата на Заев

Граѓанските организации остро ја осудуваат скандалозната, недолична, хомофобна изјава на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, но и изјавата со која се...

Заев: Идната недела доаѓа Хан, почнува скрининг процесот

Следната недела со доаѓањето на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан  почнува скрининг процесот, истакна вечерва премиерот Зоран Заев пред граѓанските организации со кои имаше...

Нулта толеранција кон корупцијата им вети Владата на граѓанските организации

Нулта толеранција кон корупцијата, преземање мерки за справување со оваа појава и нејзино искоренување од сите сфери на живеењето, преземање заеднички мерки, акции меѓу...