Ознака: граѓанска војна

Русија со предупредување-во Авганистан може да избие граѓанска војна

Русија верува дека постои опасност од граѓанска војна во Авганистан, но портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Русите немаат намера да се мешаат,...

Татковци се борат против синови во кризата на Рогот на Африка

Конфликтот во Тиграј е најголемиот тест за власта на Абиј Ахмед и се заканува да се рашири во соседните држави Автори: Дејвид Пилинг од Лондон...

Граѓанската војна во Либија станува меѓународна

Зад странското вмешување во конфликтот стојат геополитичките интереси на поголемите и помалите сили, при што особено значење имаат големите наоѓалишта на нафта и природен...

Мегзит предизвика „граѓанска војна“ во кралското семејство

Повлекувањето на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности е главната вест во британскиот печат, во кој се вели дека кралицата...

Елена Димовска во виорот на Граѓанската војна во кралството Грција

Мајчината лоза на мајка ми Елена ќе ја раскажам по родословие од прадедо ми Стојче и прабаба ми Сава Димовски. Тие потекнуваат од с....

Во првите одбранбени линии на Триполи стојат тинејџери

Офанзивата на одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар на главниот град Тирполи создаде генерација на неискусни и во голема мера заборавени млади луѓе застанаа во...

Деведесет Грци сѐ уште почиваат во тајната гробница во Катланово!

Седумдесет години по завршувањето на Граѓанската војна во Грција Пишува: Блаже Миневски Поминаа седумдесет години од завршувањето на Граѓанската војна во Грција а околу деведесет...

Граѓанската војна во Либија низ објективот на фоторепортерите

  Според податоците на СЗО, најмалку 213 лица се убиени и околку илјада повредени во битките околку главниот град на Либија овој месец. Во прилог,...

Од Гадафи до Хафтар – бескрајната војна во Либија

Често се поставува прашањето како Либија се најде во сегашната ситуација, а за да се добие одговор, треба да се согледа пошироката слика за...

Интензивирани немирите во Либија, меѓународните сили почнаа да се повлекуваат

Меѓународните сили започнаа со евакуација на персонал од Либија, во време кога безбедносната ситуација во земјата сериозно се влошува, јавува Би-би-си. Американската команда во Африка...