29.8 C
Skopje
27.9.2021 - 17:38

Ознака: граѓани

Завршува државниот карантин за 160 граѓани

Владата на Република Македонија информира дека денеска успешно завршува државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во...

Пристигнатите битолчани од Малта не се опасност за Битола

Во врска со пристигнувањето на двата автобуса со наши државјани од Малта во Битола, општина Битола вечерва се огласи со соопштение.  - Пристигнатите лица, наши...

Граѓаните oд граничните премини ќе бидат транспортирани во карантин

Владата на вечерашната седница донесе Уредба преку која граѓаните кои пристигнуваат на граничните премини за влез во земјава ќе бидат транспортирани до државните карантини...

Италија подготвува уште построги мерки, премногу луѓе ги игнорираат забраните

Италијанските власти размислуваат за построги забрани за движење на населението, откако податоците од телекомуникациските компании покажаа дека сè уште премногу луѓе се движат наоколу. Во...

Македонските граѓани затечени во странство итно да се пријават за да...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров ги повика сите наши државјани кои во моментов се во странство, посебно оние кои немаат регулиран престој, итно...

Спасовски: Дали ќе има полициски час зависи од свеста и совеста...

Дали ќе биде воведен полициски час зависи од тоа колку се почитуваат препораките од Владата, рече денес техничкиот премиер Оливер Спасовски. На новинарско прашање што...

РКЕ апелира да не се исклучуваат граѓаните со неплатени сметки

Регулаторна комисија за енергетика им препорачува на компаниите што се вршители на енергетски дејности, како и на јавните претпријатија што се даватели на водни...

Кои граѓани се најизложени на сиромаштија во ЕУ

Во Грција е најголем ризикот од сиромашија за нејзините државјани, државјаните на други земји од ЕУ, како и за државјаните на земји надвор од...

Граѓаните во исчекување на новите екоавтобуси

Првите екоавтобуси на ЈСП-Скопје ќе пристигнат на 25 март. Станува збор за десет автобуси што ќе бидат во традиционалната боја на ЈСП - црвена....

Граѓаните ги чекаат економските програми

Дојде мигот кога политичките партии треба да понудат вистинска и функционална економска програма, поточно програма или програми што ќе бидат поставени врз реално сработени...