30.4 C
Skopje
23.8.2019 - 13:39

Ознака: граѓани

Во Скопје ќе се дискутира за нееднаквоста меѓу граѓаните

Постепена стагнација, односно намалување на степенот на нееднаквоста меѓу граѓаните во Македонија, покажуваат најновите анализи, соопшти гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска на вчерашната...

Нивици на кантар пред граѓаните

Што се однесува до полемиките за Преспанскиот договор, дискусиите, јавните расправи во македонската јавност кај власта и опозицијата изминатата година тие беа фреквентни, длабоки,...

Да се врати довербата на граѓаните во институциите

Поголема одговорност, продолжување на реформите, заокружување на евроатлантските интеграции, исполнување на ветувањето дека годинава ќе биде успешна на економски план, вети Владата во пресекот...

Граѓаните без реална моќ да влијаат на законите

Од квалитетот на законските решенија во голема мера зависи и степенот на демократијата и квалитетот на животот генерално. Лошите законски решенија, кои ги има...

Мнозинството Хрвати против воведување на еврото

Граѓаните во Хрватска се загрижени од воведувањето на еврото, поради можноста тоа да предизвика општ пораст на цените Мнозинството Хрвати се против воведување заедничка европска...

Граѓаните нелегално поседуваат 200.000 парчиња оружје

Косовските граѓани поседуваат околу 200.000 парчиња илегално оружје, а досега за легализација на сопственоста биле поднесени само 700 барања. Овие барања биле поднесени во...

Црвен картон од граѓаните

Годините во минатото полни со празни ветувања и разочарувања само го зголемуваат незадоволството кај народот, кој токму на изборите решава каква порака ќе испрати....

Двојно повисоки сметки за данок ги распаметија граѓаните

Граѓаните на Скопје се на мака и чекаат во редови пред градските бараки за да ги исправат погрешните пресметки во решенијата за данок на...

Српската средна класа не сака ваква власт и опозиција

Граѓаните во Србија што со месеци протестираат низ повеќе градови немаат доверба во опозициските партии, а не ја сакаат ни актуелната власт. Ова е...

Електронското пријавување данок и понатаму ги збунува граѓаните

Од Управата за јавни приходи уверуваат дека во текот на месец април сите граѓани, кои се регистрирале во системот во предвидениот рок, ќе добијат...