10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 10:39

Ознака: граѓани

Нови 97 граѓани на Авганистан пристигнаа во Македонија

Нови 97 граѓани од Авганистан денеска пристигнаа во Скопје. Тие ќе бидат привремено сместени додека не се обезбеди трансфер до нивната крајна дестинација. Од Владата...

Од денеска граѓаните на ЕУ мора да поседуваат пасош за влез...

Од денеска, личната карта повеќе нема да важи за влез во Обединетото Кралство, која во иднина ќе бара од граѓаните на Европската Унија и...

А што со „студената воена агресија“ над Македонија?

Додека светските лидери на годишната сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк разменуваат мирољубиви пораки, голем процент од Европејците, барем според новообјавеното...

На што да внимаваат граѓаните при прошетка во заштитени подрачја

Дури шест закони опишуваат што сѐ е забрането во природата, меѓу кои е и Кривичниот законик. Законот за заштита на природата, пак, се однесува...

Излетничките места како депонии за отпад

Речиси по секој викенд, шумите, реките и излетничките места се полнат со пластична амбалажа и секакво ѓубре. Од Државниот инспекторат за животна средина велат...

Дали во услови на кризна состојба полесно се испорачува помош за...

Деактивирање на мерките за здравствена безбедност, но сѐ уште е во сила кризната состојба Епидемиолошката состојба со ковид-19 во земјава е стабилна и дозволува олабавување...

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека оваа канцеларија претставува уште една...

САД им порачаа на своите граѓани да ја напуштат Индија

Соединетите Држави им порачаа на своите граѓани да ја напуштат Индија што е можно поскоро поради епидемијата на коронавирус, која жестоко избувна во земјата. Индија...

Заев: Владата успеа да ги доближи институциите до граѓаните

Основната цел на Отвореното владино партнерство, а и на оваа Влада се конкретни заложби за промовирање на транспарентност, поддршка на граѓанското учество, борба против...

Влада за чии политики ќе има поддршка од сите граѓани

Анализирано низ повеќе изборни циклуси, повеќе од јасно е дека македонските партии на секои избори освојуваат повеќе од 70 отсто од вкупниот број гласови,...