Ознака: граѓаните

Граѓаните уморни од празни зборови и неостварени ветувања

Споредбената анализа на добиените резултати од последните неколку анкети и истражувања на јавното мислење покажува надолен тренд на довербата на граѓаните во политичките партии...

Путин преку директна линија ќе одговара на прашања од граѓаните

Рускиот претседател Владимир Путин ќе одговори на прашањата на граѓаните на 30 јуни во рамките на традиционалната телевизиска програма „Директна линија“, објави Кремљ. - Програмата...

ЕУ со различни правила за патување на граѓаните од Балканот

Европската комисија го продолжи рокот за земјите од Западен Балкан на листата на епидемиолошко „небезбедни земји“, а во исто време нејзините членки од регионот...

Земјите од регионот ги менуваат личните карти на граѓаните

За разлика од иницијативите на српските и хрватските државни органи, кои се однесуваат на подобра заштита на личните податоци и проширување на примената на...

Филипче: Вирусот стивнува, вакцината е најсилното оружје во борбата

Министерот за здравство, Венко Филипче оцени дека по три силни брана вирусот конечно стивнува и дека сега го имаме најсилното оружје за борба со...

Инфицираниот речник на политичарите ги заразува и граѓаните

Во жарот на секојдневните реплики и полемики, македонските политичари често знаат да ги поминат границите на политичката култура. Според соговорниците, ваквиот феномен станал практика...

Присуството на полицајците позорникари ја зголемува сигурноста кај граѓаните

Од МВР тврдат дека со самото присуство на униформираните полициски службеници на позорните реони е зголемена безбедноста на граѓаните, намалени се нарушувањата на јавниот...

Синергија на граѓанскиот активизам и институциите за поквалитетен живот на граѓаните

Граѓанскиот инспекциски совет и ресорното министерство заеднички ќе се раководат од потребата за постојано унапредување на состојбата со заштитата на животната средина и остварувањето...

Кејот „13 Ноември“ ќе биде шеталиште за граѓаните

Градоначалникот Шилегов, одговарајќи на советничко прашање, детално го објасни проектот за уредување на кејот „13 Ноември“, на потегот од градскиот плоштад до улицата Стив...

Владата со 160 милиони евра ќе ги поддржи стопанството и граѓаните

За петтиот пакет мерки што ги планира Владата како поддршка за стопанството и за граѓаните, за надминување на корона-кризата, се наменети 160 милиони евра,...