Ознака: графити

Португалски уметник ги претвора бетонските блокови во графити

Португалскиот уметник Серџо Одит својата кариера со сликање со спрејови ја започнал во средината на 1980-тите години, а денес создава навистина одлични уметнички дела....

Уметница преку графити им дава глас на авганистанските жени

Во изминатите неколку години Шамсија Хасани се стекна со меѓународна слава и препознатливост како прва авганистанска улична уметница, позната по храбрата промоција на гласот...

Бенкси се впушти во летен поход

Иако летото во Велика Британија не беше многу сончево, тоа не му пречеше мистериозниот британски уметник Бенкси да се прошета по крајбрежјето на Норфок...

„Езерце“ упорно чека на подобро утре

ЛОКАЦИЈАТА ШТО СЀ УШТЕ БУДИ НОСТАЛГИЧНИ СПОМЕНИ КАЈ СКОПЈАНИ Да, Општина Центар планира за овој простор да преземе обврски. Чекаме на Советот на Општина Центар...

Гласањето се одвива без посериозни нарушувања, едно лице е приведено во...

По отворањето на гласачките места досега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир во Скопје на избирачкото место во ОУ „Петар Поп...

Галерија на графити во катната гаража „26 Јули“

Во катната гаража „26 Јули“, вчера беше отворена Skopje street art & graffiti gallery 2, а главниот град доби уште едно ново урбано обележје,...

Графитите вандалски чин или креативен начин на изразување?

Графитите се добредојдени на дозволените локации сѐ додека не се прави штета на јавните простори. Доколку се изложуваат надвор од нив, тогаш станува збор...

Графитите како дел од хипхоп-културата

ГОДИНА НА ХИПХОПОТ (7) Потеклото на графитите датира многу порано од појавата на хипхоп-културата во 1970-тите години. Всушност, за нив може да се каже дека...

Уметничките дела на четири тркала во Манила

Малите автобуси наречени „џипни“ претставуваат своевидно обележје на главниот град на Филипините, Манила. Возилата се препознатливи и според графитите и муралите насликани на нив...

Графитите се непожелни за свежо обоените фасади, но се дел од...

За некого графитите претставуваат уметност и начин за креативно изразување, а за други, пак, недолично однесување и вандалски чин врз фасадите на објектите. За...